Urojenia u osób starszych to zaburzenie psychiczne, w przypadku którego należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie są ich przyczyny i co zrobić, jeśli u Twojego podopiecznego pojawiły się zachowania agresywne? Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas artykułem, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat.

Agresja u osób starszych – przyczyny

Agresja i urojenia u osób starszych pojawiają się z różnych przyczyn. Ich źródła mogą mieć podłoże:

 • psychiczne — senior odczuwa lęk dotyczący starzenia się oraz pogarszania kondycji zdrowotnej lub trudno mu poradzić sobie z zależnością od drugiej osoby;
 • biologiczne — niedobór witamin oraz składników mineralnych przyczynia się do gorszego samopoczucia, u chorego rośnie frustracja i złość;
 • fizyczne — gdy podopieczny zmaga się z długotrwałym bólem;
 • chorobowe — są powiązane z demencją albo chorobą Alzheimera.

Jak sobie poradzić z agresją u seniora?

Jak postępować, gdy zauważymy, że u osoby starszej pojawiła się agresja? Każdy przypadek jest inny, jednak dobrze jest stosować sprawdzone metody, które przedstawiamy poniżej:

 • Zadaniem opiekuna jest analiza, czy potrzeby podopiecznego są zaspokojone. Nie zawsze bowiem jest on w stanie wyrazić, co czuje. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja osoby starszej i właściwa interpretacja jej zachowań. Jeżeli znajdziemy przyczynę agresji, poinformujmy o niej także inne osoby pozostające w kontakcie z seniorem.
 • Rutynowe czynności są bardzo pomocne w przypadku osoby, u której pojawiła się agresja. Zmniejsza się wówczas ryzyko nagłych zmian, wywołujących u chorej osoby stres.
 • Dobrze jest także ograniczyć liczbę bodźców. Zamiast wizyt kilku osób jednocześnie, lepiej jest przyjmować gości pojedynczo. Unikajmy także głośnej muzyki oraz telewizji — hałas może sprawić, że chorego łatwiej będzie wyprowadzić z równowagi.
 • Zatroszczmy się również o szczegóły, takie jak właściwa temperatura w pokoju, odpowiednie oświetlenie czy komfortowa odzież, co korzystnie wpłynie na jego samopoczucie.
 • Pamiętajmy, by nie powodować u osoby cierpiącej na demencję negatywnych uczuć, na przykład poprzez zawstydzanie. Zaakceptujmy fakt, że senior nie pamięta wielu osób. Nie zadawajmy pytań w stylu "Pamiętasz, kto to?", ale zakomunikujmy "Przyszła Ania, Twoja wnuczka".
 • Wyeliminuj źródła agresji — jeżeli senior reaguje w sposób agresywny na wybrane sytuacje, tematy rozmów lub przedmioty, starajmy się ich unikać, by nie musiał odczuwać frustracji.
 • Używajmy odpowiedniej mowy ciała. W sytuacji, gdy osoba starsza zachowuje się agresywnie, pamiętaj o właściwym tonie głosu i postawie ciała. Twoja reakcja powinna być stanowcza i zdecydowana. Zachowaj wyprostowaną sylwetkę i uważny wzrok. Nie okazuj jednak zniecierpliwienia czy agresji, ponieważ zwiększy to negatywne odczucia starszej osoby.
 • Stosuj proste w odbiorze komunikaty — wyrażaj się krótko i zwięźle.
 • Trenuj asertywność — zmaganie się z agresją nie należy do łatwych zadań, jednak wiele zależy tutaj od Twojego podejścia. Trudną sytuację możesz potraktować jako wyzwanie i wspierać seniora w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Masz wówczas szansę poćwiczyć asertywność.
 • Nie ignoruj agresywnych zachowań — gdy nie wiemy, jak poradzić sobie z przejawami agresji, może nam być łatwiej zignorować negatywne zachowania. Nie jest to dobre rozwiązanie — z agresją należy się skonfrontować. Jeśli tego nie zrobimy, będzie się rozwijać.
 • Kontaktuj się z rodziną podopiecznego — bliscy seniora powinny być świadomi jego trudnych zachowań. Przekazuj im swoje obserwacje, możesz również zasugerować konsultację u specjalisty.
 • Poinformuj swojego koordynatora — jeśli nie wiesz, jak radzić sobie z agresją u starszej osoby, a rodzina nie chce Ci pomóc, skontaktuj się z koordynatorem. Nie zapominaj o tym, by zadbać także o swoje zdrowie psychiczne. To bardzo ważne - dla Ciebie, ale również dla seniora - funkcji opiekuna nie powinna sprawować osoba sfrustrowana.

Agresja u osób starszych – leczenie

Zrozumienie agresji u osób starszych wymaga uważnej obserwacji. Jeśli pracujesz jako opiekun i widzisz swojego podopiecznego na co dzień, to możesz zauważyć, czy agresywne zachowanie było jednorazowe, czy powtarza się częściej, co może wskazywać na zaburzenia psychiczne. Czasem zdarza się, że powodem jest ból lub inny dyskomfort fizyczny. Zadbajmy o to, by osoba starsza regularnie odwiedzała lekarza.

A może senior czuje się samotny i przez agresję chce zwrócić na siebie uwagę swoich bliskich — wówczas warto powiadomić o tym rodzinę podopiecznego. Jeśli będą go odwiedzać częściej, jest duża szansa, że poczuje się lepiej. Można także zaproponować seniorowi konsultację psychologiczną.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy urojenia u osób starszych spowodowane są chorobami otępiennymi. Agresja taka szybko postępuje i w skrajnych sytuacjach starsza osoba może przejawiać niebezpieczne zachowania. Wówczas nie ma to związku z konkretnym bodźcem i nie ma tutaj prostego rozwiązania. Opiekun seniora powinien wtedy reagować stanowczo wobec podopiecznego. W takich sytuacjach dobrze jest zasięgnąć porady specjalistów, takich jak psycholog oraz psychiatra, którzy wdrożą odpowiednie leczenie.

Rodzaje urojeń

Wiele osób zastanawia się, dlaczego starsze osoby są agresywne. Urojenia u osób starszych mogą pojawiać się w różnej formie. Przedstawiamy je poniżej:

 • omamy wzrokowe – starsza osoba może widzieć rzeczy, których nie ma, na przykład drobne błyski, ludzi, zwierzęta, czy nawet całe pomieszczenia;
 • urojenia prześladowcze – senior żyje w przekonaniu, że każdy jest nastawiony przeciwko niemu;
 • urojenia ksobne – osoba starsza myśli, że wszystkie działania innych ludzi są skoncentrowane na nim, na przykład rozmowy, wykonywane gesty albo śmiech dotyczą wyłącznie jego;
 • urojenia hipochondryczne – podopieczny myśli, że jest śmiertelnie chory, nawet jeżeli specjaliści odrzucają taką możliwość.

Urojenia u osób starszych sprawiają, że chory czuje się ciągle zagrożony, co często prowadzi go do zachowań agresywnych. Dlatego też nie wolno ignorować takich zachowań.

Nie można lekceważyć zmian w psychice osoby starszej

Psychika ludzka, tak jak ciało, ulega zmianom wraz z wiekiem. Mogą pojawić się u nich problemy z pamięcią albo urojenia. Nie wolno ich nigdy lekceważyć i należy jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty.

Opiekunowie osób starszych powinni znać podstawowe zasady postępowania z osobą, u której widoczne są zachowania agresywne. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się przydatne, jeśli pracujecie w tym zawodzie.

Agencja Vitanas24 to miejsce, w którym znajdziesz rzetelne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Zapewniamy atrakcyjne zarobki i duże wsparcie dla pracowników. Zgłoś się do nas i przekonaj, że praca dla opiekunki w Niemczech może być naprawdę satysfakcjonująca.

 

Trwa ładowanie...