Wraz z wiekiem organizm staje się mniej odporny na schorzenia i coraz częściej zaczynają pojawiać się różne dolegliwości, w tym typowe choroby wieku starczego. Dzieje się tak dlatego, że coraz gorzej działa układ immunologiczny, a człowiek staje się mniej odporny na wszelkie zmiany. Problemy zdrowotne osób starszych dotyczą nie tylko schorzeń somatycznych, ale równie często chorób psychicznych wieku starszego. Choroby starcze mają nieodwracalny wpływ na samodzielne funkcjonowanie osób w podeszłym wieku, stąd niejednokrotnie potrzebują one wsparcia w codziennych czynnościach. Opieka nad osobami starszymi dotkniętymi chorobami wieku podeszłego jest zatem wymagająca oraz bardzo obciążająca fizycznie i psychicznie. Potrzebna jest również wiedza na temat chorób starczych i ich objawów. Dlatego też dobrze, jeśli chory i jego bliscy korzystają z pomocy lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów oraz opiekunów. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech to dobre rozwiązanie, pozwalające na zapewnienie choremu bezpieczeństwa i właściwej opieki na co dzień.

Problemy zdrowotne osób starszych - czynniki ryzyka

Choroby starcze spowodowane są nieodwracalnym, postępującym uszkodzeniem komórek oraz układów organizmu. Starość jest procesem naturalnym i musimy przyjąć, że naturalną koleją życia jest pojawianie się wraz z nią różnych dolegliwości. Na pojawienie się chorób starczych ma jednak wpływ nie tylko wiek, ale także czynniki genetyczne i środowiskowe oraz tryb życia. Jakie są najczęstsze przyczyny chorób starszych ludzi? Na szybsze pojawienie się chorób wieku starczego wpływają:

 • otyłość,
 • nieodpowiednia, zazwyczaj ciężkostrawna dieta,
 • stres,
 • brak aktywności fizycznej,
 • zaniedbanie ćwiczeń umysłowych,
 • używki: palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu.

Ważnym czynnikiem, którego nie należy bagatelizować, jest brak towarzystwa i samotność, ponieważ może prowadzić do pojawienia się depresji. Wszystkie te czynniki mogą w znacznym stopniu przyspieszyć wystąpienie chorób wieku podeszłego.

Choroby osób starszych - objawy

Starzenie się to proces biologiczny, w którym komórki i narządy organizmu stopniowo tracą zdolność do samonaprawy. Spadają funkcje układu nerwowego i hormonalnego, z czasem obniża się metabolizm i zmniejsza siła mięśni, spowalnia się także szybkość przewodzenia impulsów nerwowych. Objawami prowadzącymi do wystąpienia chorób starczych są również zmiany w układzie kostnym i krwionośnym. Objawy chorób wieku starczego zazwyczaj nasilają się między 60. a 65. rokiem życia, wiele zależy jednak od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz prowadzonego do tej pory trybu życia. Do najczęstszych objawów sygnalizujących problemy zdrowotne osób starszych zaliczamy:

 • utrata masy mięśniowej i tkanki kostnej,
 • pogorszenie ostrości wzroku i słuchu,
 • problemy z pamięcią,
 • spowolnienie ruchów.

Na co chorują seniorzy? Najczęstsze choroby osób starszych

Choroby określane jako typowe dla wieku starczego występują również u ludzi młodszych, jednak zazwyczaj chorują na nie osoby w podeszłym wieku. Najczęstsze choroby wieku podeszłego to choroby układu nerwowego oraz obniżenie sprawności umysłowej, czyli choroby otępienne. Do najczęstszych chorób występujących u osób starszych zaliczane są:

 • cukrzyca - w szczególności cukrzyca typu 2, dotyka nawet 40 % osób powyżej 65. roku życia; związana jest z procesem starzenia się organizmu i spadkiem aktywności komórek produkujących insulinę, a także czynnikami środowiskowymi, jak niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej;
 • depresja - ma inne objawy niż u osób w młodszym wieku; o depresji osób starszych mogą świadczyć przypisywane podeszłemu wiekowi kłopoty z pamięcią, koncentracją, bezsenność, osłabienie czy brak apetytu; chorobę pogłębiają brak zainteresowania, samotność, poczucie wyobcowania i odrzucenia, stąd tak ważna jest stała obecność i opieka. Praca dla opiekunki w Niemczech to zatem nie tylko czynności pielęgnacyjne, ale również towarzyszenie osobie starszej w codziennym życiu;
 • choroba Alzheimera - polega na zwyrodnieniu mózgu na skutek odkładania białek o patologicznej strukturze, co prowadzi do śmierci neuronów i objawia się postępującymi zaburzeniami pamięci i zdolności orientacji;
 • miażdżyca - czyli stwardnienie i zwężenie naczyń krwionośnych, wskutek czego przestają one dostarczać krew do tkanek, a te z kolei obumierają. Do chorób będących następstwem miażdżycy zalicza się: udar mózgu, zawał serca, chorobę wieńcową;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów - czyli degradacja tkanki stawowej na skutek czynników mechanicznych (jak nadmierne obciążenie kręgosłupa, brak aktywności fizycznej) oraz biologicznych. Pierwszymi objawami są zwykle bóle stawowe, następnie ograniczenie ruchomości stawów, a na koniec problemy z poruszaniem się, torbiele podchrzęstne, stwardnienia i wykrzywienia stawów.

Choroby wieku starczego są czymś naturalnym i nie do uniknięcia, jednak przy braku odpowiedniego wsparcia i opieki mogą znacząco obniżyć jakość życia osób starszych. Ważną rolę odgrywa profilaktyka oraz edukacja zdrowotna, pozwalające na wczesne zdiagnozowanie choroby oraz higieniczny tryb życia. Nieocenione jest także codzienne wsparcie, towarzyszenie seniorowi w wielu czynnościach oraz rehabilitacja fizyczna, psychiczna i społeczna.

Trwa ładowanie...