Demencja starcza to schorzenie mózgu, które dotyka coraz więcej osób. W większości przypadków uniemożliwia ona normalne funkcjonowanie. Jak rozmawiać z chorym na demencję? Nasze porady z pewnością będą pomocne.

Demencja starcza - jak się opiekować?

Demencja starcza może być nazwą dla wielu różnych chorób, które pojawiają się u osób w podeszłym wieku. Mowa tu na przykład o chorobie Alzheimera czy też Parkinsona. Pojawienie się pierwszych objawów demencji to jasny sygnał, że dana osoba będzie potrzebowała pomocy opiekunki. Zajmowanie się osobą z demencją starczą nie jest jednak proste. Proces ten będzie wymagał ogromnej cierpliwości oraz uważności. Warto jednak pamiętać o tym, że bez względu na stopień rozwoju schorzenia, senior powinien mieć zapewnioną odpowiednią dietę, a także aktywności fizyczne i intelektualne.

Postępowanie z chorym na demencję starczą

W przypadku demencji starczej ogromną przeszkodą może być niemożność porozumienia się. Warto pamiętać o tym, że osoba taka może być rozdrażniona swoim stanem zdrowia, zatem należy wykazać się ogromną cierpliwością. Opiekunka powinna mówić odpowiednio wyraźnie, a także nieco wolniej niż zazwyczaj. Warto używać prostych słów - kategorycznie zabronione jest jednak rozmawianie z osobą starszą jak z dzieckiem! Ważne jest również utrzymywanie kontaktu wzrokowego tak, by dana osoba nie czuła się odrzucona. Dobrze byłoby również unikać zbyt wielu pytań bezpośrednich. Znacznie prostsze będą pytania w formie zamkniętej, na które senior może odpowiedzieć twierdząco bądź przecząco.

Istotną kwestią są również nawyki żywieniowe. Seniorzy z demencją starczą mogą bowiem zapominać o przyjmowaniu posiłków bądź odmawiać spożywania pokarmów. W takiej sytuacji również niezbędna będzie cierpliwość. Ostrożne i regularne karmienie może jednak przynieść pożądane efekty. Cały taki proces powinien być jak najbardziej komfortowy dla seniora. Nie należy w żadnym razie się spieszyć, gdyż może to powodować stres u osoby dotkniętej demencją. W przypadku przedłużających się problemów można pokusić się o konsultację z dietetykiem. Specjalista ten może pomóc w dobraniu najbardziej odpowiedniej diety i sporządzeniu konkretnego harmonogramu karmienia. Warto jeszcze dodać, że osoby z demencją mają skłonność do szybkiej utraty wagi. Opiekunka powinna zatem monitorować wagę podopiecznego i wszelkie niepokojące sytuacje zgłaszać bezpośrednio do lekarza prowadzącego seniora.

W przypadku demencji istotne jest również zachęcanie takiej osoby do różnego rodzaju aktywności. Nawet na pozór niewiele znacząco hobby - takie, jak rozwiązywanie krzyżówek czy układanie kwiatów w wazonie, może wpłynąć na zahamowanie choroby.

Opieka nad osobą z demencją starczą może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli jednak czujesz, że masz do tego odpowiednie predyspozycje, koniecznie sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Proponujemy stabilne zatrudnienie dla osób, które mają odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie w tego typu czynnościach. Praca dla opiekunki Niemcy jest dość wymagająca, ale przynosi naprawdę dużo satysfakcji.

Trwa ładowanie...