Jeśli jesteś opiekunem osoby starszej, powinieneś dokładnie poznać, czym jest otępienie starcze i jakie są objawy demencji, gdyż dotyczą one głównie osób w podeszłym wieku. Demencja starcza, inaczej otępienie, to choroba neurodegeneracyjna, czyli uszkadzająca komórki nerwowe. Efektem zmian w mózgu wskutek otępienia starczego są zaburzenia funkcji poznawczych takich jak pamięć, mowa i pisanie, a w konsekwencji postępujące upośledzenie i zaburzenia emocjonalne. Rozwój otępienia starczego następuje wraz z wiekiem i nie można go całkowicie wyleczyć. Decydując się na pracę dla opiekunki w Niemczech możesz jednak pomóc seniorom spowolnić rozwój otępienia, a poprzez odpowiednią opiekę złagodzić dolegliwości związane z demencja starczą.

Co to jest demencja starcza?

Demencja, zwana również otępieniem starczym, jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych. Demencja starcza objawia się postępujacymi problemami z pamięcią, spowolnieniem myślenia oraz różnego rodzaju zaburzeniami zachowania. W poszczególnych etapach demencji starczej dochodzi do rozmaitych zmian zwyrodnieniowych, degeneracyjnych oraz zanikowych tkanek mózgu. Z upływem lat osłabieniu ulegają zdolności intelektualne i poznawcze. Warto również wiedzieć, że pod pojęciem demencji kryją się różne inne jednostki chorobowe, jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy Picka. Różnice polegają między innymi na rodzaju zmian degeneracyjnych w mózgu oraz ich umiejscowieniu.

Otępienie starcze - przyczyny

Przyczyną otępienia starczego jest uszkodzenie mózgu, związane najczęściej z procesem starzenia się. Należy jednak pamiętać, że demencja może występować także u osób w młodszym wieku - ma wówczas inne, niekiedy skomplikowane podłoże. Skupmy się jednak na przyczynach otępienia starczego u osób w podeszłym wieku. Do najczęstszych przyczyn demencji starczej możemy zaliczyć:

 • czynniki genetyczne,
 • zmiany chorobowe, w tym przebyte choroby tarczycy, wątroby, padaczka, guz mózgu,
 • niedobory pokarmowe, szczególnie kwasu foliowego czy witaminy B1,
 • urazy, infekcje, nadużywanie alkoholu,
 • długotrwały stres.

Objawy demencji starczej

Najczęściej występującym i najbardziej typowym objawem otępienia starczego jest stopniowy zanik pamięci. Do innych, najczęstszych objawów demencji starczej możemy zaliczyć:

 • problemy z zapamiętywaniem i nieprawidłowe przyswajanie informacji,
 • zaburzenia funkcji wzrokowych,
 • problemy z orientacją w czasie i przestrzeni,
 • pogarszanie się i stopniowy zanik umiejętności rozpoznawania rzeczy i osób,
 • trudności we właściwej ocenie sytuacji i podejmowaniu decyzji,
 • trudności w mówieniu, problemy z liczeniem,
 • wahania nastroju: apatia lub nadmierne pobudzenie, epizody agresji, lęk, drażliwość.

Objawy te występują w różnym nasileniu, w zależności od etapu otępienia starczego. Początkowo są niezauważalne lub ignorowane przez seniora i członków jego rodziny. Korzystając z ofert pracy dla opiekunek w Niemczech i podejmując zatrudnienie w charakterze osoby towarzyszącej seniorowi, powinieneś zatem zwracać szczególną uwagę na pierwsze objawy demencji, by odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie i zastosować właściwą opiekę.

Otępienie starcze - etapy

Pierwsze objawy demencji starczej są zwykle niezauważalne, gdyż nie są dokuczliwe i traktowane często jako normalna oznaka starzenia. W miarę rozwoju choroby objawy otępienia starczego są coraz bardziej widoczne i kłopotliwe dla seniora. Coraz trudniej jest mu radzić sobie w codziennym funkcjonowaniu, a w końcu staje się całkowicie zależny od innych. Jak rozwija się demencja starcza i jakie są jej etapy?

 • Stadium o łagodnym nasileniu - występują tutaj najczęściej trudności w zapamiętywaniu, a zmiany w zachowaniu są niewielkie i niezauważalne;
 • faza umiarkowana - wcześniejsze objawy demencji starczej narastają, a dodatkowo pojawiają się problemy z rozumieniem słów i mową;
 • stadium zaawansowane - chory nie rozpoznaje już swoich bliskich, ma trudności z logicznymi wypowiedziami i nie rozumie znaczenia wypowiadanych do niego słów. Bywa apatyczny lub agresywny, stopniowo staje się całkowicie uzależniony od opiekunów w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego. W fazie terminalnej otępienia starczego jest skazany na leżenie w łóżku.

Demencja starcza - leczenie i opieka

Demencja starcza jest choroba nieuleczalną, możemy jednak spowolnić jej postępowanie. Zwykle w leczeniu stosuje się leki zwiększające poziom acetylocholiny - substancji przekaźnikowej w układzie nerwowym odpowiadającej za procesy pamięciowe i zdolność uczenia się. Istotne są także ćwiczenia i stymulacja mózgu - doskonale sprawdza się tutaj czytanie książek, a także rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek. Polecane są również ćwiczenia manualne, wymagające precyzyjnych ruchów rąk, a także dieta bogata w ryby, orzechy oraz odpowiednia ilość snu i ruchu.

Opieka w demencji starczej wymaga od osoby towarzyszącej cierpliwości i wyrozumiałości. Jako opiekun seniora musisz wykazać dużo cierpliwości i spokoju, by uniknąć w ten sposób frustracji i zdenerwowania. Pamiętaj także, że otępienie starcze jest chorobą postępującą, a w jej ostatnich etapach senior bywa całkowicie zależny od pomocy innych osób. W przypadku demencji starczej nie można zapominać również o obecności bliskich. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ to właśnie członków rodziny senior rozpoznaje najdłużej i darzy największym zaufaniem.

Trwa ładowanie...