Schorzenia wątrobowe pojawiają się u osób starszych bardzo często. Aby uniknąć poważnych powikłań, konieczna będzie dieta wątrobowa dla seniora. Jak powinny wyglądać posiłki w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Dieta na wątrobę dla seniora, czyli zapobiegamy poważnym chorobom

Wątroba to dość eksploatowany narząd, który w wieku podeszłym może dawać się we znaki. Jej zaniedbywanie prowadzi do chorób metabolicznych, które z kolei mogą poważnie ograniczyć funkcjonowanie danej osoby, a nawet doprowadzić do jej śmierci! Aby uniknąć poważniejszych chorób czy niepokojących dolegliwości, najważniejsza jest profilaktyka. Jedną z jej podstaw jest dieta wątrobowa dla osoby starszej. Jakie zalecenia mają dietetycy właśnie dla osób starszych z problemami wątrobowymi? Ogromną uwagę trzeba zwracać na jadłospis. Powinien składać się wyłącznie z lekkostrawnych dań, świeżych produktów, a także żywności, która nie została sztucznie przetworzona. Należy również wykluczyć produkty zaburzające pracę wątroby. Mowa tu o warzywach wzdymających, kawie, herbacie, jak również daniach tłustych, ciężkich, a także fast foodach. Należy ograniczyć tłuszcze; zamiast tego sprawdzą się doskonale chude mięsa, które można dusić. 

Plan żywieniowy może zawierać warzywa - na przykład buraki, chudy ser i pieczywo razowe. Ryż i makaron powinien być połączony z warzywami. Nie należy też smażyć - zwłaszcza w głębokim tłuszczu. Wsparcie pracy wątroby za pomocą zdrowej diety może również zapobiec wystąpieniu nadwagi i otyłości. Dieta bogata w produkty świeże, które przyrządzone są na wodzie i na parze, z pewnością dostarczy składników odżywczych niezbędnych do regeneracji komórek wątroby. Dieta wątrobowa w przypadku schorzeń wątroby czy uszkodzenia wątroby wpłynie także na ogólny stan zdrowia pacjenta.

Warto zauważyć, że seniorzy z reguły mają mniejszy apetyt. Wiąże się to z przyjmowaniem mniejszej ilości kalorii, w tym również niezbędnych składników odżywczych. Brak podstawowych witamin czy składników mineralnych znacząco osłabia organizm, który staje się bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia. Należy zatem dbać o to, by dieta wątrobowa dla seniora opierała się głównie na wartościowych produktach spożywczych, które będą uzupełniały ewentualne braki witaminowe. Dobrze sporządzony jadłospis może znacząco poprawić stan zdrowia pacjenta, zatem dobranie produktów odpowiednich do spożycia jest bardzo istotne. 

Choroby wątroby — jak dbać o seniora?

Oprócz samej diety istotne są również okoliczności sposobu żywienia. Dobrze byłoby, gdyby osoba starsza spożywała od pięciu do sześciu posiłków w ciągu dnia. Zasada częściej, ale mniej jest bardzo ważna i wpływa korzystnie na przyswajanie zawartych w pożywieniu wartości odżywczych. Śniadanie należy jeść do godziny po przebudzeniu; kolacja z kolei 2-3 godziny przed snem.

Istotną kwestią jest również odpowiednie nawodnienie. Seniorzy powinni wypijać przynajmniej dwa litry płynów dziennie — najlepiej niegazowanej wody. W niektórych sytuacjach do płynu można dodawać również elektrolity, które pomogą uzupełnić wcześniej niedobory pierwiastkowe. Przestrzeganie diety oraz opisanych przez nas zasad odżywiania może mieć zbawienny wpływ na seniora - nie tylko na jego zdrowie, ale również samopoczucie! Stan wątroby w przypadku długiego stosowania diety wątrobowej również ulegnie poprawie.

Każda opiekunka osoby starszej powinna zatem pilnować jadłospisu oraz pory spożywania przez seniora posiłków. Zadanie to nie jest wcale trudne; wymaga po prostu wprawy i pewnej systematyczności. Jeśli uważasz, że doskonale poradzisz sobie w takiej sytuacji, to koniecznie sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech. Gwarantujemy kompleksową pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, a także na innych etapach podejmowania współpracy.

Trwa ładowanie...