Jesteś zainteresowana pracą jako opiekunka osób starszych? Zastanawia Cię, ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech i co należy do jej obowiązków? Poniższy artykuł daje odpowiedzi na te pytania i ułatwi Ci podjęcie wymarzonej pracy.

Dowiedz się, ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech

Temat czasu pracy opiekunek dla osób starszych w Niemczech jest rozległy i inaczej rozumiany przez poszczególne osoby. W tym kraju obowiązuje 40-godzinny system pracy, do którego powinni stosować się pracodawcy. Jednak czy tak jest w praktyce? Wszystko zależy od agencji pracy tymczasowej i właściciela, u którego osoba podejmuje pracę. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej firmy, gwarantującej zatrudnienie. 

Niektóre rodziny wymagają od opiekunki niemal ciągłego zajmowania się pacjentem. Inne osoby rozumieją, że przysługuje jej czas wolny. Jeszcze inne płacą stosowne wynagrodzenie za dodatkowo poświęcony czas.

Niezależnie od rodzaju umowy opiekunka powinna:

  • mieć czas na jakościowy sen i wypoczynek,
  • mieć chwilę tylko dla siebie,
  • dostawać godne wynagrodzenie za dodatkowe dni w pracy.

Podejmij rozmowę z pracodawcą

Praca opiekunki w Niemczech często wiąże się z zakwaterowaniem u pracodawcy. Zdarza się, za opiekunki pracują dłużej niż powinny, co nie sprzyja wypoczynkowi.

Inaczej te kwestie rozumie pracujący, a inaczej pracodawca. Dlatego przed rozpoczęciem współpracy należy jasno określić warunki, aby w przyszłości nie doszło do nieporozumień czy konfliktów.

Czy istnieje prawo regulujące czas pracy opiekunki w Niemczech?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czy są regulacje prawne, które określają czas wolny opiekunek w Niemczech. Niestety okazuje się, że nie. Praca najczęściej opiera się na niespisanych nigdzie zasadach. To właśnie dlatego tak ważne jest określenie i zapisanie godziwych dla opiekunki warunków pracy.

Nie powinno być tak, że przez cały okres zatrudnienia opiekunka czuje na sobie obowiązek zajmowania się osobą starszą. Powinna mieć czas dla siebie, na swoje przyjemności i na kontakt z najbliższą rodziną. 

Ponadto praca dla opiekunki w Niemczech jest wymagającym zajęciem, które powinno być bardziej doceniane — to jest praca jak każda inna.

Podsumowanie

Niestety nie wszystkie warunki współpracy są uregulowane prawnie, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniej rozmowy z firmą zatrudniającą. Jeżeli interesuje Cię ten zawód, to ciekawe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech proponują agencje pracy tymczasowej. Należy dokładnie zapoznać się z każdą ofertą i wypytać o zakres wykonywanych obowiązków, aby na wstępie wyeliminować jak najwięcej potencjalnych problemów.

 

Trwa ładowanie...