Mgła mózgowa, problemy z zapamiętywaniem terminów i nazwisk - to tylko kilka objawów, z którymi na co dzień zmagają się starsze osoby. Ponad 350 tysięcy Polaków choruje na Alzheimera, a na demencję około pół miliona. Jakie ćwiczenia na pamięć powinniśmy wybrać dla seniorów, by wspomóc ich umysł? Na szczęście trening pamięci możemy połączyć z zabawą! Za pomocą różnych łamigłówek i gier, a także zapamiętywaniu listy zakupów przed wyjściem do sklepu i uczeniu się wierszy, poprawimy sprawność umysłu seniora.

Ćwiczenia umysłowe dla seniorów - jak zacząć?

Najlepiej byłoby zacząć od początku - czyli ćwiczyć pamięć jeszcze za młodu, by zapobiec przedwczesnym problemom. Czasu niestety nie cofniemy, jednak może być to cenna uwaga dla wszystkich czytelników, którzy szukają porad na temat treningu pamięci dla seniorów. 

Krzyżówki, rebusy i gry karciane.

Nic tak nie uczy i edukuje jak zabawa. Dzięki niej jesteśmy w stanie przyswoić nawet najtrudniejsze informacje, a co więcej - utrwalić je. W przypadku ćwiczeń umysłowych dla seniorów, jest to świetne rozwiązanie. Taka forma treningu, przysłuży się podopiecznemu nie tylko pod kątem poprawy pamięci, ale też wzmocni Wasze relacje i zacieśni więzy. 

Rozwiązywanie krzyżówek wiąże się z nurkowaniem w czeluściach naszej pamięci. Dzięki temu, to czynność, która poprawi stan umysłu seniora. Możemy także grać z nim w gry typu memory, w których przedmioty zmieniają swoje miejsce, a my, z pamięci, musimy je zlokalizować. 

Całkiem nowe, nieznane wcześniej gry są świetnym sposobem na aktywizację szarych komórek. Oczywiście możemy grać w gry, które są wszystkim znane, ale nauczenie się nowych reguł i stosowanie ich w praktyce również jest jednym z ćwiczeń pamięci dla osób starszych. 

ćwiczenia pamięci dla seniora mta

źródło: canva.com

MTA - Mentalny trening aktywizacyjny

MTA jest polecany na całym świecie, dzięki swojej skuteczności. Systematyczne powtarzanie jego składowych pozwoli osiągnąć zamierzone efekty. Dodatkowo trening ten jest bardzo łatwy i nie wymaga dużych nakładów czasowych. Co robić w ramach mentalnego treningu aktywizacyjnego?

WYKREŚLANKA

Wybierz dla swojego podopiecznego artykuł w gazecie i poproś, by czytając tekst tylko raz, spróbował skreślić wszystkie wyrazy, które zaczynają się na np. “DE”, lub kończą się na “EN”. Pamiętaj, żeby artykuł był ciekawy i atrakcyjny przede wszystkim dla osoby, która skreśla końcówki. 

LITEROWY MIX

To zadanie na pewno przyniesie ze sobą dużo śmiechu. Na kartce papieru należy napisać dowolne długie słowo i ułożyć z niego jak najwięcej krótszych słów. Można również napisać wybrane przez siebie słowa i przestawić w nich litery. Zadaniem seniora będzie złożyć prawidłowe słowo.

DO GÓRY NOGAMI

By poprawić poziom koncentracji osoby starszej, możesz zaproponować rozpoczęcie czytania do góry nogami. Oczywiście nie całych książek, ale powoli coraz więcej - zaczynając od jednej strony, a kończąc na rozdziale czy pełnym artykule.

LICZENIE I LITEROWANIE

Kolejnym z ćwiczeń pamięci dla seniorów jest literowanie wyrazów - od przodu lub wersja trudniejsza - od tyłu. Możemy również zasugerować, aby podopieczny w wolnym czasie liczył - schody, budynki, kafelki. Zapamiętywanie ciągu cyfr, np. dat, także jest sprawdzonym sposobem na poprawę stanu pamięci. 

Nic tak nie ćwiczy pamięci jak… zapamiętywanie. Znajdź w internecie lub książkach różne rymowanki lub wiersze, by nauczyć się ich na pamięć. Zapytaj również czy Twój podopieczny już jakieś zna i zacznij od nich.

P.S Jeśli jesteś na etapie szukania osób starszych, którymi będziesz mogła się opiekować sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.

Dieta wspomagająca pamięć dla seniora

źródło: canva.com

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy, przekłada się na to, jak się czujemy i funkcjonujemy. Co podawać do jedzenia, aby senior miał lepszą pamięć? Codziennie, lub zgodnie z zaleceniami lekarza, suplementuj seniora. Postaraj się, by potrawy, które przyrządzasz były bogate w:

  • ryby, w których znajdziemy kwasy omega-3,
  • pełnoziarniste produkty (kasza gryczana, płatki owsiane, chleb żytni),
  • zdrowe tłuszcze (wielonienasycone kwasy tłusczowe), które znajdziemy np. w kukurydzy, sezamie, rybach,
  • naturalne antyoksydantny (witamina C, witamina E, witamina A, cynk),
  • witaminę K, którą posiada np. brokuł,
  • magnez, który znajdziemy w pestkach, orzechach czy kakao.

Odpowiednia suplementacja, zdrowe, pożywne posiłki, gry i ćwiczenia - to wszystko składa się na poprawę pamięci osób starszych. Pamiętaj, że styl życia również wpływa na to, jak Twój podopieczny funkcjonuje. Praca opiekunki osób starszych jest niezwykle satysfakcjonująca, gdy na własne oczy widzimy postęp i szczęście swojego podopiecznego - seniorzy, którzy dobrze się odżywiają i są aktywni społecznie, zazwyczaj cieszą się dobrą pamięcią. Wprowadź nowe, dobre nawyki, które pozwolą im korzystać z życia dłużej. Postaraj się sprawić, by codzienne ćwiczenia umysłu nie były przymusem, a nowym hobby. 

 

Trwa ładowanie...