Osoby starsze, które nie mogą zbyt często wstawać z łóżka, często cierpią z powodu odleżyn. Taki stan jest bardzo poważny i wymaga szybkiej reakcji. Co na odleżyny u starszej osoby? Nasze porady z pewnością będą pomocne.

Odleżyny - co to takiego?

Nieustanne leżenie w jednym miejscu - nawet na dostosowanych do tego materacach, może niestety prowadzić do odleżyn. To silnie dokuczające rany bądź owrzodzenia, które powstają na skutek ucisku już tarcia skóry. Zazwyczaj pojawiają się w takich miejscach, jak pośladki, łokcie, kolana bądź okolice kostek. Zdarza się także, że odleżyny pojawiają się pod założonym wcześniej gipsem. Na ich powstanie ogromny wpływ mają zaburzenia krążenia - mogą one doprowadzić nawet do martwicy skóry, a w ostateczności także tkanek położonych znacznie głębiej. Odleżyny występują także znacznie częściej u osób, które mają zaburzenia ruchomości oraz czucia; mogą pojawić się także u pacjentów z niskim ciśnieniem tętniczym, nietrzymaniem moczu bądź niedożywieniem.

Jak wyleczyć odleżyny u osób starszych?

Do tego, by skutecznie wyleczyć odleżyny, niezbędne będzie ich zdiagnozowanie. Ważne jest konkretne określenie ich stopnia, co pozwoli na szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia. W przypadku zmian skórnych pierwszego oraz drugiego stopnia, konieczna będzie maść z antybiotykiem. Należy wówczas regularnie smarować zmienioną chorobowo skórę oraz przykrywać ją jałowym opatrunkiem.

Znacznie bardziej zaawansowane rany będą wymagały specjalistycznych opatrunków na odleżyny. Zazwyczaj stosuje się opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, poliuretanowe bądź też alginianowe. Ich głównym zadaniem jest izolowanie rany; posiadają kwaśny odczyn, co wpływa korzystnie na namnażanie się zdrowych komórek. Tego typu opatrunki zapobiegają także rozmnażaniu się bakterii, które mają ogromny wpływ na powstawanie powikłań odleżynowych. Stosowanie takich opatrunków może również pomóc w walce z bólem - niektóre z nich mają bowiem działanie łagodzące.

Odleżyny u osób starszych o większym stopniu zaawansowania są zazwyczaj leczone chirurgicznie. W wielu przypadkach konieczne jest oczyszczenie rany; czasem operacja polega na przeszczepieniu skóry. Ukończony zabieg nie zwalnia jednak z dalszego dbania o miejsca szczególnie narażone na odleżyny. Konieczne jest chronienie skóry - na przykład za pomocą specjalistycznych maści oraz kremów.


Wiele osób, które cierpi z powodu odleżyn, nie jest w stanie samodzielnie się nimi zająć. Pomoc opiekunki w takiej sytuacji będzie nie tylko wskazana, ale po prostu niezbędna. Jeśli uważasz, że doskonale poradzisz sobie z zadaniami tego typu, to nasze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech będą idealnym rozwiązaniem. Opieka nad starszymi osobami bardzo często dotyczy pomocy w codziennych czynnościach - w tym również przyjmowaniu leków czy regularnym spożywaniu posiłków. Osoby leżące wymagać będą znacznie więcej uwagi - zwłaszcza, jeśli będą im dokuczały odleżyny. Praca dla opiekunki Niemcy wymaga ogromnego zaangażowania, a także empatii - jeśli cechy te nie są Ci obce, to koniecznie skorzystaj z naszej propozycji.

Trwa ładowanie...