Wiele schorzeń geriatrycznych powoduje u seniorów problemy z mobilnością, samodzielnym poruszaniem się i siadaniem. To właśnie dlatego dla osób zajmujących się zawodowo opieką nad osobami starszymi ważne jest poznanie specjalnych technik pielęgnacji. Jak podnieść osobę starszą? Wbrew pozorom nie trzeba w tym celu dużej siły. Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika!

Proste podnoszenie osoby starszej

Podnoszenie seniora nie wymaga dużej siły, a techniki. Niestety, podczas wykonywania obowiązków zawodowych na stanowisku opiekunki osoby starszej dużym wyzwaniem jest częste schylanie się, dźwiganie i ogólnie — obciążanie kręgosłupa. Do poważnych wyzwań zalicza się również:

  • upadki u osób starszych i konieczności ich podnoszenia

  • przenoszenie seniorów

  • częste schylanie się po przedmioty

  • schylanie się przy ubieraniu seniora

Z uwagi na fakt, że upadki osób starszych i problemy z samodzielnym wstawaniem zdarzają się nader często — niezbędne jest poznanie sposobów na zmniejszenie obciążenia swojego kręgosłupa. Jak podnieść osobę starszą z podłogi lub przenieść ją na wózek bez nadmiernego obciążania kręgosłupa? Jest na to kilka złotych rad!

  1. Nie ciągnij pacjenta.

  2. Przy przenoszeniu zmniejsz odległość między pacjentem i sobą.

  3. Nie podnoś seniora przy prostych kolanach, zegnij je przed momentem dźwignięcia.

  4. Staraj się obciążać nogi, a nie kręgosłup.

  5. Przy przenoszeniu chorego nie proś, aby trzymał się Twojej szyi.

  6. NIe wykonuj szybkich ruchów - staraj się, aby proces podnoszenia był powolny i w pełni kontrolowany.

Podnoszenie osoby starszej - ważna jest komunikacja!

Bardzo ważne jest uprzedzanie pacjenta w krótkich, wyraźnych zdaniach o tym, co właśnie zamierzasz zrobić. Unikniesz tym sposobem zaskoczenia i możesz spodziewać się, że senior będzie próbował z Tobą współpracować. Jeśli Twój pacjent jest częściowo sprawny — możesz zmotywować go do próby samodzielnego wstania jedynie przy Twoim wsparciu.

Jeśli planujesz rozpoczęcie pracy za granicą, istotne jest poznanie języka obcego na takim poziomie, który umożliwi zrozumienie podstawowych zdań, które senior wypowiada na co dzień. Ważne jest również przyswojenie sobie zdań oznajmujących o zamiarze dokonania jakiejś czynności. Im lepiej znasz język, tym większa szansa na bezproblemową i bezstresową pracę.

Schorzenia utrudniające poruszanie się

Poza typowym dla wieku zaburzeniem koordynacji ruchowej jest wiele jednostek chorobowych, które mogą ją nasilać. Do takich schorzeń zaliczyć można udar, stwardnienie rozsiane, wylewy, chorobę Alzheimera, Parkinsona i inne schorzenia neurologiczne. Mogą one w nieznaczny, ale również znaczący sposób utrudniać lub uniemożliwiać poruszanie się.

Pamiętaj, że każdemu, nie tylko osobie starszej, zdarzają się upadki. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku seniorów występują one nieco częściej. Warto zatem dobrze przygotować się na każdą podobną ewentualność. Jeżeli interesują Cie bezpieczne i sprawdzone oferty pracy dla opiekunek w Niemczech - zachęcamy do kontaktu! Sprawdź zakładkę - praca dla opiekunki Niemcy i zobacz, czy znajduje się w niej oferta dla Ciebie!

Trwa ładowanie...