Praca opiekuna wymaga empatii, cierpliwości, serca, ale też podejmowania wyzwań i radzenia sobie ze stresem w nagłych wypadkach. Każdy dzień przynosi nowe szanse, ale i zagrożenia - należy wiedzieć jak dać wsparcie podopiecznemu, gdy coś mu się stanie. Jak udzielić pierwszej pomocy starszej osobie? Przede wszystkim - nie panikuj. Musisz postępować zgodnie z instrukcjami, potrafić ułożyć poszkodowanego w pozycję bezpieczną i znać formuły w trakcie dzwonienia po pogotowie. 

 

ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

 

Decydując się na pracę opiekuna osób starszych w Niemczech musimy wiedzieć, że jest to niezwykle trudna praca. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, a także zachowań naszego podopiecznego. Czujność to podstawa. Co zrobić w razie wypadku? 

 

1. Zachowaj spokój.

Nawet gdy nie wiesz jak udzielać pierwszej pomocy, postaraj się nie panikować. Poproś o pomoc kogoś z otoczenia lub zadzwoń pod numer ratunkowy. Po wejściu na stronę Vitanas24 w sekcji “Blog” znajdziesz przydatny artykuł pierwszej pomocy. Zapisz link w miejscu, które masz pod ręką.

 

2. Sprawdź, czy miejsce wypadku i wszyscy poszkodowani są bezpieczni.

W zależności od charakteru zdarzenia, na miejscu mogą czyhać różne zagrożenia, takie jak wyciek gazu, ogień… Możesz również być na ruchliwym odcinku drogi, bądź po prostu - na jezdni.

 

3. Ustal, czy jest jakiś kontakt z poszkodowanym. Zapytaj, czy wszystko w porządku. 

Jeżeli poszkodowany w jakikolwiek sposób reaguje uważnie słuchaj co mówi i dowiedz się jak najwięcej o jego stanie. Pamiętaj - nigdy nie spuszczaj podopiecznego z oczu! Następnie wezwij pomoc pod numer 112. To ogólnoeuropejski numer alarmowy. Zacznij od przedstawienia się i podaj:

  • miasto
  • ulicę
  • numer domu i mieszkania

 

Inne numery alarmowe:

Policja - 110 (POLIZEI IN DEUTSCHLAND)

Straż pożarna - 112 (NOTRUF/FEUERWHER IN DEUTSCHLAND)

Pomoc drogowa - 0180/2222222 (ABSCHLEPPDIENST)

Pogotowie ratunkowe - 112 (RETTUNGSDIENST RUFEN)

 

Jeżeli poszkodowany nie reaguje:

Udrożnij drogi oddechowe tak jak na poniższym obrazku. Przyłóż ucho do poszkodowanego i słuchaj - czy oddycha, ma jakieś trudności z oddychaniem, czy wyczuwasz powietrze wychodzące z jego jamy ustnej, sprawdź, czy jego klatka piersiowa się podnosi. Postaraj się zrobić to jak najszybciej - nie poświęcaj tej ocenie więcej niż 10 sekund. Poprawny oddech to 2 wdechy na 10 sekund.

 

źródło: canva.pl

- Jeśli oddech jest poprawny, ułóż poszkodowaną osobę w pozycję bezpieczną i czekaj na pomoc.

- Jeśli oddech zanika lub w ogóle nie możesz go zarejestrować, musisz zacząć RKO - resuscytację krążeniowo-oddechową. 

- Poproś o pomoc kogoś (jeśli nie jesteś sam), kto wie jak udzielić pierwszej pomocy.

 

1. Pochyl się nad poszkodowanym

2. Jedną rękę ułóż na klatce piersiowej, a drugą na już położonej ręce. Twoja pozycja ma być prostopadła do linii mostka.

3. Połóż palce dwóch rąk na przemian (tak jak na video). Upewnij się, że nie kładziesz nacisku na nadbrzusze, ani na koniec mostka. Twoje ręce mają być, mniej więcej, na ⅓ wysokości mostka. 

4. Wykonaj 30 uciśnięć - nie zapomnij o ich liczeniu. Uciskanie i zwalnianie nacisku ma trwać tyle samo.

Teraz dodaj 2 oddechy ratownicze (tzw. usta-usta)

1. Po 30 uciśnięciach klatki piersiowej ponownie udrożnij drogi oddechowe. 

2. Zatkaj nos poszkodowanego i całkowicie obejmij swoimi ustami jego usta. 

3. Upewnij się, że powietrze nigdzie nie ucieka.

4. Wprowadź powietrze do ust poszkodowanego.

5. Jeśli klatka piersiowa się nie unosi, możliwe, że w jamie ustnej znajduje się jakieś ciało obce - usuń je.

30 uciśnięć i 2 oddechy wykonuj systematycznie, dopóki nie przyjedzie pogotowie ratunkowe, poszkodowanemu nie wróci prawidłowy oddech lub ulegniesz fizycznemu zmęczeniu.

 

Pierwsza pomoc i jak jej udzielić. Pozycja bezpieczna w 9 krokach.

Powyższe video przedstawia prawidłowe ułożenie poszkodowanego w pozycję bezpieczną. Jak to zrobić krok po kroku?

1. Upewnij się, że poszkodowany nie ma nic w jamie ustnej.

2. Udrożnij górne drogi oddechowe.

3. Jeśli poszkodowany krwawi - zatamuj krwotok.

4. Jeśli miejsce, w którym się znajdujecie, jest bezpieczne - przystąp do układania osoby w pozycję bezpieczną. Jeśli nie jest bezpiecznie - przenieś poszkodowanego w miejsce, gdzie nikomu nic nie zagraża.

5. Poszkodowany ma leżeć na plecach. Jego ręka, która znajduje się bliżej nas ma wyglądać tak, jakby nam machał - musi leżeć na ziemi być ułożona pod kątem 90 stopni.

6. Splatamy nasze ręce, z ręka poszkodowanego, która znajduje się dalej od nas. Następnie przesuwamy nią tak, że leży ukosem na klatce piersiowej. Rękę poszkodowanego kładziemy przy jego skroni.

7. Drugą rękę kładziemy na kolanie dalszej nogi. Kolano unosimy do góry i pewnym ruchem przeciągamy je w naszą stronę.

8. Sprawdzamy, czy drogi oddechowe są udrożnione.

9. W ten sposób poszkodowany znajduje się w pozycji bezpiecznej - bocznej.

 

Pamiętaj - jeśli udzielasz pierwszej pomocy, nie zapominaj o bacznym obserwowaniu osoby poszkodowanej - nawet, gdy jej oddech został przywrócony lub odzyskała przytomność. Gdy nie czujesz się na siłach, zadzwoń po pomoc. Może masz numer do sąsiadów? Ktoś miał zaraz przyjść w odwiedziny? Bez względu na porę, możesz zawsze zadzwonić do nas, pod numer kontaktowy: +48 530 642 768.

Jesteśmy firmą z wieloletnim stażem na rynku pracy i cieszymy się pozytywnymi opiniami ze strony opiekunek, opiekunów i podopiecznych. Nie możesz znaleźć odpowiedniego miejsca? Nasza wyszukiwarka posiada filtry, dzięki którym znajdziesz ofertę pracy dla opiekunek w Niemczech skrojoną pod Twoje wymagania.

 

Trwa ładowanie...