Cholesterol pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, ale jego nadmiar prowadzi do groźnych chorób. Jaki jest prawidłowy cholesterol u osób starszych i jak dbać o zdrowie, by utrzymać ten wynik w normie? Podpowiadamy.

Znaczenie cholesterolu w organizmie

Cholesterol, jako związek organiczny produkowany jest przez ludzki organizm, ale dostarczamy go sobie również z zewnątrz, z pożywieniem. Jego rolą jest m.in. budowa błon komórkowych, udział w produkcji witaminy D3 pod wpływem słońca, wspieranie prawidłowego przepływu impulsów nerwowych. Wyróżnia się dwa rodzaje lipoprotein, które transportują cholesterol. Powszechnie nazywane są złym i dobrym cholesterolem. Pierwszy, LDL, prowadzi do zapychania naczyń krwionośnych, drugi, HDL — transportuje cholesterol do wątroby, gdzie jest rozkładany, co obniża jego poziom w organizmie. Zaburzenie gospodarki cholesterolu w organizmie może prowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych, które są przyczyną poważnych zaburzeń sercowo-naczyniowych. U seniorów z podwyższonym cholesterolem dużo częściej dochodzi do udarów lub zawałów serca.

Prawidłowy cholesterol u osób starszych — normy

Normy cholesterolu we krwi nie zależą od wieku. Znaczenie ma przede wszystkim płeć i ewentualne choroby przewlekłe występujące u pacjenta. Aby poznać wyniki dające kompleksowe informacje, warto wykonać badanie nazywane profilem lipidowym, które mierzy poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL oraz trójglicerydów, czyli innych tłuszczy znajdujących się we krwi.

Poziom cholesterolu całkowitego (TC) powinien wynosić:

  • u dorosłej osoby zdrowej poniżej 190 mg/dl,
  • u osoby z chorobami przewlekłymi jak cukrzyca lub z ryzykiem chorób serca - poniżej 155 mg/dl.

Poziom cholesterolu LDL powinien wynosić:

  • u osób zdrowych - poniżej 135 mg/dl,
  • u osób z grupy ryzyka, np. z większym ryzykiem miażdżycy poniżej 115 mg/dl,
  • u osób z chorobami przewlekłymi poniżej 100 mg/dl.

Poziom „dobrego" cholesterolu HDL powinien wynosić:

  • powyżej 45-50 mg/dl u kobiet,
  • powyżej 40 mg/dl u mężczyzn.

Poziom trójglicerydów powinien utrzymywać się na poziomie poniżej 150 mg/dl.

Niezależnie od tego, jakie wyniki otrzymamy, powinniśmy skonsultować je z lekarzem.

Jak dbać o cholesterol u osób starszych - 3 najważniejsze sposoby

Choć istnieją leki obniżające cholesterol, to aby trwale zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń układu sercowo-naczyniowego, warto wprowadzić kilka zmian do stylu życia seniora.

Najważniejszą kwestia jest prawidłowa dieta. Powinno ograniczyć się ilość spożywanych tłuszczy zwierzęcych, których źródłem jest nie tylko mięso, ale również śmietana czy tłuste sery. W to miejsce warto wprowadzić np. ryby. Ważne jest również spożywanie odpowiednich ilości warzyw, roślin strączkowych i orzechów.

Dbając o cholesterol warto wspierać się również naturalnymi suplementami — niekoniecznie w postaci tabletek. Udowodniono, że imbir i czosnek skutecznie redukują poziom złego cholesterolu. Korzystne działanie mają naturalnie tłoczone oleje z lnu czy konopny. Warto jest monitorować poziom witamin z grupy B, które uczestniczą w procesach odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg gospodarki lipidowej.

Dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu ważna jest również aktywność fizyczna. Nie każdy senior będzie miał możliwość uprawiania tradycyjnych sportów, ale nawet regularne spacery czy nordic walking mogą przynieść szereg korzyści. Osoby, które mają trudności z poruszaniem się, mogą wypróbować gimnastykę w wodzie — nie obciąża stawów, a pozwala ćwiczyć mięśnie. U pacjentów leżących warto pomyśleć o zabiegach fizjoterapeutycznych.

Podsumowanie

Prawidłowy poziom cholesterolu u seniora pozwala uniknąć wielu schorzeń, w tym najgroźniejszych, ze strony układu sercowo-naczyniowego. Warto je regularnie monitorować. Aby utrzymać wyniki w normie, warto dbać o zrównoważoną dietę i dopasowaną do stanu zdrowia aktywność. Więcej informacji o zdrowiu osób starszych znajdziesz na naszej stronie: praca dla opiekunki Niemcy. Oprócz artykułów dotyczących opieki nad seniorami publikujemy tam również aktualne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech - zapraszamy!

Trwa ładowanie...