Problemy z układem pokarmowym są bardzo częste u osób w podeszłym wieku. Szczególnie dokuczliwe mogą być biegunki. Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby? Podpowiadamy.

Przewlekła biegunka u osób starszych - co robić?

Dolegliwości żołądkowe - zwłaszcza takie, które utrzymują się dość długo, mogą mieć naprawdę fatalne skutki. Przewlekłe biegunki mogą na przykład doprowadzić do odwodnienia organizmu, co jest w wielu przypadkach stanem zagrażającym życiu. Szybka reakcja w takiej sytuacji jest bardzo ważna!

Układ pokarmowy osób starszych jest bardzo wrażliwy. Nawet na pozór niegroźny posiłek może doprowadzić do zatrucia organizmu i pojawienia się biegunki. Taki stan może pojawić się również na skutek nietolerancji poszczególnych składników, a także osłabienia perystaltyki jelit. Przewlekłe biegunki często dotykają osoby z powikłaniami cukrzycowymi.

Jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby? Przewlekła biegunka, czyli taka, która trwa dłużej niż trzy dni, jest jasnym sygnałem do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Wizyta taka konieczna jest również wtedy, gdy w luźnym stolcu pojawia się krew lub śluz, a takim dolegliwościom towarzyszy również gorączka. Lekarz prowadzący danego seniora może przepisać mu odpowiednie leki oraz zlecić badania, które wykażą przyczynę takiego stanu. Warto od razu zaznaczyć, że opiekunka nie może samodzielnie podawać podopiecznemu żadnych preparatów bez konsultacji z lekarzem! Specjalista taki zasugeruje również odpowiednią formę leczenia, którego elementem na pewno będzie ścisła dieta. Spożywanie określonych pokarmów może zmniejszyć dolegliwości, nie dopuszczając tym samym do osłabienia organizmu

Biegunka u starszej osoby - dieta

Osoby, u których pojawiła się biegunka, powinny przede wszystkim unikać przyjmowania pokarmów ciężkostrawnych. Co jeszcze należy wykluczyć z jadłospisu seniora? Stanowczo odradza się podawanie podopiecznym ostrych przypraw, pełnoziarnistego pieczywa, roślin strączkowych, soków owocowych, jak również cytrusów. Zamiast tego dobrze byłoby wprowadzić do diety gotowane warzywa lub zupy warzywne. Doskonale sprawdzą się również kleiki ryżowe, suchary i chłodna herbata. Gorące napoje mogą dodatkowo podrażnić żołądek zatem należy ich unikać. 

Walka z przewlekłą biegunką u seniora to także konieczność odpowiedniego nawadniania organizmu seniora. Mowa tu nie tylko o dziennym zapotrzebowaniu na płyny - problemy żołądkowe wymagają bowiem uzupełnienia utraconych w czasie biegunki elektrolitów.

Opieka nad starszą osobą z problemami żołądkowymi nie jest łatwym zadaniem. Korzystanie z naszych porad może jednak znacznie ułatwić przejście przez ten trudny proces. Jeśli uważasz, że rola opiekunki nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, koniecznie sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Proponowana przez nas praca dla opiekunki Niemcy jest bardzo dobrze wynagradzana i może przynieść ogrom satysfakcji. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na naszej stronie internetowej. Zapewniamy pełne wsparcie każdej osobie, która zdecyduje się na pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

Trwa ładowanie...