Jak znaleźć opiekunkę dla osoby starszej, by zapewnić seniorowi odpowiednią opiekę? Zbyt częsta zmiana opiekunek może negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie osoby starszej lub wywołać niepokój i dezorientację. Najczęściej zmiany dokonujemy, gdy opiekunka nie spełnia naszych oczekiwań lub nie jest w stanie zapewnić podstawowej opieki seniorowi. Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć opiekunkę dla starszej osoby, aby nie narażać jej na niepotrzebny stres i zapewnić odpowiednią opiekę, zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak znaleźć opiekunkę dla osoby starszej? Od czego zacząć?

Wybór właściwej osoby do opieki jest ściśle związany ze stanem zdrowia seniora i jego potrzebami. Przemyśl, jakiego rodzaju pomocy i wsparcia potrzebuje osoba starsza. Pomocne we właściwym wyborze mogą okazać się następujące pytania:

  • Czy osoba starsza wymaga pomocy w codziennych czynnościach, takich jak kąpiel czy ubieranie się?
  • Czy jest przewlekle chora lub cierpi na schorzenia wymagające leczenia i podawania leków?
  • Czy porusza się samodzielnie lub jest w jakimś stopniu zależna od innych osób (porusza się na wózku, wymaga karmienia, itd.)?
  • Czy do zadań opiekunki należałoby przyrządzanie posiłków i robienie zakupów?

Odpowiadając na te lub podobne pytania, otrzymasz zarys zadań, z jakimi na co dzień musi zmierzyć się opiekunka. Poza tym jest to dobry sposób na uświadomienie potrzeb seniora.

Określ kompetencje

Skoro już wiesz, z jakimi problemami na co dzień boryka się osoba starsza i jakiej pomocy wymaga, możesz sporządzić listę kompetencji, jakimi powinna wyróżniać się opiekunka. Zastanów się, jakie cechy są najbardziej wskazane i umiejętności. W przypadku, gdy senior wymaga przebierania, mycia, karmienia i podawania leków, lepiej zatrudnić osobę po odpowiednich kursach i szkoleniach. Mile widziane jest również doświadczenie w tego typu czynnościach. Jest to szczególnie istotne, gdy do zadań opiekunki należy wykonywanie zastrzyków czy podłączanie kroplówek. Dodatkowo ważna jest otwartość i komunikatywność. Niektóre osoby starsze nie wymagają aż tak dużej pomocy w codziennych czynnościach, ale za to potrzebują kogoś, z kim mogą porozmawiać, wyjść na spacer czy zrobić zakupy.

Jak znaleźć opiekunkę do osoby starszej? Gdzie szukać?

Istnieją różne źródła, z których można skorzystać, szukając właściwej opiekunki. Po pierwsze rekomendacje znajomych. Warto popytać wśród bliskich, krewnych, znajomych czy znają kogoś, kogo mogą polecić do opieki nad osobą starszą. Po drugie poproś lekarza o polecenie, może akurat zna doświadczoną i sprawdzoną opiekunkę. Trzeci sposób to szukanie ogłoszeń w internecie. I w tym przypadku nieocenione będą rekomendacje rodzin, u których dana opiekunka sprawowała opiekę nad seniorem.

Jesteś opiekunką i szukasz pracy?

Szukasz pracy jako opiekunka za granicą? Od lat oferujemy bezpieczne, legalne i sprawdzone oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Jeśli interesuje Cię praca opiekunki Niemcy, skontaktuj się z nami, a my Cię pokierujemy i zapewnimy godne warunki pracy oraz adekwatne wynagrodzenie.

Trwa ładowanie...