Zastanawiasz się, jakie są objawy niedoboru witaminy B12 u osób starszych? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Suplementowanie tego składniku jest bardzo ważne i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Witamina B12 - główne zadanie

Na czym właściwie polega zadanie witaminy B12? Ten składnik mineralny odpowiada przede wszystkim za utrzymywanie w dobrej kondycji najważniejszych układów - krwionośnego, nerwowego oraz pokarmowego. Niedobór witaminy B12 u osób starszych może być poważnym problemem i prowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście można łatwo uniknąć takiej sytuacji - na przykład poprzez suplementowanie witaminy lub wprowadzenie odpowiedniej diety.

Witamina B12 - jaka dawka dla seniora?

Witamina B12 określana jest często jako najważniejsza witamina dla seniora. Jej niedobory - zwłaszcza u osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, są przyczyną wielu poważnych schorzeń. Co powoduje niedobór witaminy B12? W wielu przypadkach osoby starsze nie są w stanie wprowadzić do swojego organizmu odpowiedniej dawki witaminy B12, która występuje między innymi w mięsie, rybach, jajach oraz nabiale. Wraz z wiekiem stężenie kwasu żołądkowego maleje, zatem różne składniki mineralne są znacznie gorzej przyswajalne. Najodpowiedniejsza dawka witaminy B12 to 2,4 µg.

Brak witaminy B12 w organizmie - objawy

Brak odpowiedniej dawki witaminy B12 u seniora przekłada się przede wszystkim na częste występowanie różnego rodzaju infekcji. Przyczynia się on również do rozwoju poważnych schorzeń, które mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia. Objawy braku witamin z grupy b to między innymi bóle głowy, tachykardia oraz bladość błon śluzowych, które mają bezpośredni związek z zaburzeniami procesu krwiotworzenia lub anemią. Niedobór witaminy B12 u seniora to również ryzyko występowania chorób neurologicznych, takich jak zanik nerwu wzrokowego, ataksja, letarg oraz parestezje. Związany z witaminą B12 niedobór to także problemy z układem pokarmowym. W takiej sytuacji może pojawić się chudnięcie, utrata łaknienia oraz utrata smaku. Często mówi się również o tym, że niedobór witaminy B12 ma bezpośredni związek z rozwojem chorób serca oraz miażdżycą. W takiej sytuacji często potrzebna jest pomoc pielęgniarki. Jeśli interesuje Cię praca dla opiekunki w Niemczech, możesz skontaktować się właśnie z nami!

Jakie są przyczyny niedoboru witaminy B12

Za niedobór witaminy B12 odpowiada najczęściej nieodpowiednia dieta. W przypadku osób starszych dochodzą do tego również częste zapalenia układu pokarmowego, które utrudniają wchłanianie witaminy b12 oraz innych składników mineralnych.

Gdzie można znaleźć witaminę B12?

Ten istotny składnik mineralny znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jej najlepszym źródłem są ryby, sery żółte, mięso, mleko, jogurty, a także owoce morza. Witamina B12 pojawia się również w produktach fortyfikowanych. Dodaje się ją do płatków zbożowych, batoników energetycznych, czy popularnych obecnie produktów sojowych.

Spowodowane niedoborami witaminy B12 schorzenia często uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeżeli zatem potrzebujesz wsparcia w opiece nad osobą, która podupadła na zdrowiu, koniecznie przejrzyj nasze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Jesteśmy w stanie zapewnić konieczną opiekę każdemu pacjentowi!

Trwa ładowanie...