Inkontynencja to choroba społeczna, która ma nie tylko fizjologiczne, ale również psychologiczne podłoże. Statystycznie cierpi na nią więcej kobiet, niż mężczyzn. Zmagających się z tą chorobą w Polsce żyje między 2,5 mln, a 5 mln osób. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu? Pomocne będą specjalne ćwiczenia, kontrolowane spożywanie napoi, a także regularne wizyty w toalecie. 

Wyróżnia się:

 • inkontynencję moczową,

na którą składa się:

inkontynencja stresowa, nocna, neurogenna, w wyniku przepełnionego pęcherza, wysiłkowa, przetokowa, a także niezdefiniowana

oraz

 • inkontynencję kałową, czyli

inkontynencję parcia i pasywną.

Inkontynencja u osób starszych - przyczyny

Nietrzymanie moczu u starszej osoby często wiąże się obniżonym samopoczuciem, wstydem i wycofaniem społecznym. Osoba, która cierpi na inkontynencję bardzo wstydzi się tego problemu. Dzieje się tak m.in ze względu na niską świadomość społeczną na temat choroby. Strach przed oceną jest silniejszy niż potrzeba przynależności do grupy.

Nietrzymanie moczu to zarówno całkowite opróżnianie pęcherza w niekontrolowany sposób, ale również drobne wypadki. 

Przyczyn tego schorzenia może być wiele, najczęściej jednak jest to

 • infekcja dróg moczowych,
 • przyjmowanie leków, które rozluźniają nasze mięśnie (np. leki uspokajające, tabletki nasenne), obniżają ciśnienie krwi czy też takich, które są moczopędne,
 • nadużywanie alkoholu i utrata kontroli nad światem rzeczywistym,
 • spożywanie zbyt dużej ilości płynów,
 • otyłość - nadmierna waga powoduje uciskanie na podbrzusze i mięśnie dna miednicy,
 • u kobiet - menopauza, która osłabia mięśnie macicy,
 • u mężczyzn - powiększona prostata.

Choroby współistniejące takie jak nowotwory, powiększone dno macicy, urazy mięśniowe, urazy kręgosłupa czy Parkinson i Alzheimer, również mogą powodować inkontynencję. Oczywiście istotny jest także naturalny proces starzenia się. Mięśnie (dna miednicy i zwieracze) osoby w wieku starczym tracą swoją siłę. 

nietrzymanie moczu u osób starszych

źródło: canva.com

Bardzo istotną rzeczą jest, by nie bagatelizować problemu z nietrzymaniem moczu. Początkowo może nam to nie przeszkadzać, może nam się wydawać, że jest to przejściowa sprawa. W rzeczywistości może to być sygnał występowania innej, jeszcze niezdiagnozowanej choroby.

Jak pomóc osobie starszej?

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech często zawierają informację o tym, że podopieczny cierpi na inkontynencję. Jaka jest w tym Twoja rola? Jak możesz przyczynić się, by świat osoby, którą się opiekujesz, stał się łatwiejszy?

 • Napoje

Staraj się, by Twój podopieczny pił odpowiednią ilość wody w trakcie dnia. Podawaj ją małymi porcjami, by uniknąć wypicia zbyt dużej ilości płynu na raz. Ogranicz napoje moczopędne takie jak te, zawierające kofeinę i teinę oraz alkohol. 

 • Wizyty w toalecie

Kontroluj to, jak często starsza osoba, którą się opiekujesz, się załatwia. Postaraj się wprowadzić do Waszego planu dnia, miejsce na regularne korzystanie z toalety. Dokładne określenie pory dnia czy przedziału czasowego może być pomocne.

 • Dieta

Niektóre owoce również są moczopędne. Staraj się ograniczać np. arbuza czy inne owoce, które w większości składają się z wody. Dieta osoby starszej powinna być odpowiednio zbilansowana - otyłość również powoduje inkontynencje. Pilnuj, by Twój podopieczny zdrowo się odżywiał.

dieta osób starszych z inkontynencją

 • Ćwiczenia

Miednica i zwieracze tracą swoją siłę wraz z wiekiem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by je wzmocnić. Wybierz odpowiednie ćwiczenia na mięśnie Kegla - można je wykonywać w każdym wieku. Trenuj również wytrzymałość pęcherza i przyzwyczajaj go do rzadszych wizyt w toalecie (tylko jeśli potrzeba wypróżnienia się zdarza się zbyt często, a pęcherz wcale nie był wypełniony).

 • Wyprawka

Warto jest się zastanowić nad pieluchomajtkami dla dorosłych. Mogą one sprawić, że wyjście z domu nie będzie wiązało się z lękiem i strachem.

 1. Lekoterapia

Po lekarstwa zawsze sięgaj w ostateczności i tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Odpowiedzialność jaka wiąże się z pracą w opiece jest ogromna, a znalezienie odpowiedniej pracy dla opiekunki w Niemczech jest nie lada wyzwaniem. Najważniejsze jest jednak, by żyć w zgodzie ze swoimi podopiecznymi. Bycie wyrozumiałym i przyjacielskim jest w stanie podnieść komfort zarówno seniora, jak i opiekunki. Miła, ciepła atmosfera to podstawa dobrego samopoczucia. Należy również pamiętać, że dolegliwości, z którymi borykają się nasi podopieczni, często sprawiają, że są bezsilni, źli czy smutni. Inkontynencja, dodatkowo, jest bardzo wstydliwym problemem, a osoby, które na nią cierpią, są wysoko wrażliwi. Pamiętajmy, by służyć im pomocną dłonią, pomijając przy tym ocenę

Trwa ładowanie...