Opieka nad chorym leżącym w łóżku jest trudnym zadaniem dla opiekunek. Nie każdy potrafi zająć się taką osobą, ponieważ wymaga to sporego doświadczenia, zaangażowania i wiedzy. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo zająć się swoim podopiecznym. Dzięki temu będziesz pracować świadomie, mądrze i pomagać w odpowiedni sposób. 

Jak skutecznie zająć się chorym leżącym w łóżku?

Pielęgnacja osoby leżącej może sprawić opiekunce wiele trudności. Chodzi tutaj między innymi o to, że pacjenta należy podnieść, przebrać czy umyć, a to może być sporym obciążeniem dla opiekuna – zwłaszcza kobiety.  Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i jak ułatwić sobie pracę.

Odpowiednia opieka

Jeżeli zatrudniono Cię do opieki nad osobą leżącą, to musisz dokładnie ustalić warunki pracy. Najczęściej praca polega na podnoszeniu osoby, przebieraniu, podawaniu leków i ciągłym doglądaniu. Takiej osobie trzeba poświęcić wiele czasu, ponieważ oprócz ciała posłuszeństwa zaczyna odmawiać także psychika.

Jeśli bliscy (z różnych względów) nie mogą podjąć się opieki, to opiekunka jest godną następczynią. Warto postawić na kogoś wykwalifikowanego, kto odpowiednio podejdzie do sytuacji. Doświadczenie, praktyka oraz wiedza są w tym wypadku niezbędne. Jako opiekunka musisz ustalić swoje warunki współpracy, aby na miejscu nie okazało się, że pracujesz więcej, niż powinnaś.

Sprzęt medyczny oraz wyposażenie

Kolejnym ważnym aspektem jest poznanie dolegliwości i chorób pacjenta. Dowiedz się, czy:

 • pacjent przyjmuje leki i w jakich godzinach,
 • pacjent wymaga rehabilitacji, 
 • trzeba myć i przebierać chorego.

Ustalenie pewnych zasad ułatwi prace Tobie, a pacjentowi da poczucia bezpieczeństwa i komfortu. 

Niezbędne będzie także takie wyposażenie jak: 

 • pampersy, 
 • lekarstwa, 
 • wózek inwalidzki, 
 • balkonik, 
 • materac przeciwodleżynowy, 
 • specjalistyczny łóżko,
 • kule, 
 • pieluchomajtki, 
 • podkładki 

i wiele innych.

Musisz pamiętać o regularnym doglądaniu, czy osobie chorej wystarczą wszystkie te rzeczy.

Żywienie

Podawanie posiłków jest równie ważną czynnością opiekuńczą i wymaga właściwego rozplanowania. Najlepiej podawać chorej osobie posiłki w jednakowych odstępach czasowych, a kolację dostarczyć nie później niż o 18:00. Dieta powinna być ustalona z lekarzem, ponieważ musisz wiedzieć, czy pacjent przyjmuje pokarmy stałe, czy same płyny. Jeśli jesteś odpowiedzialna za przygotowywanie jedzenia, to dowiedz się wszystkiego na temat preferencji pacjenta. Nie dopuść do rozwolnienia lub wręcz przeciwnie zaparcia. Podawaj dużo witamin, minerałów, białka oraz węglowodanów. Zapewnij choremu siłę oraz pomóż odzyskać samopoczucie. Pamiętaj także o piciu wody minimum 2 l w ciągu dnia.

Wiedza i doświadczenie

Wiedza oraz doświadczenie są niezbędne, ponieważ musisz znać się na tym co robisz. Osoby starsze mają swoje schorzenia i choroby, w których trzeba pomóc w taki sposób, by nie wyrządzić im krzywdy. Zapoznaj się z kartą pacjenta, podpytaj rodzinę o niezbędne informacje, abyś wiedziała, w jaki sposób pomóc.

O czym należy pamiętać opiekując się osobą leżącą?

Poniżej kilka cennych wskazówek.

 1. Stosuj kremy na odparzenia i odleżyny, które pomogą czuć się pacjentom komfortowo.
 2. Postaw na odpowiedni materac, dzięki któremu nieustanne leżenie będzie wygodniejsze.
 3. Zmieniaj pozycję pacjenta co dwie godziny.
 4. Nie pozwól, aby chora osoba nadmiernie się zbliżała lub było jej za zimno.
 5. Koszula nocna lub piżama zapinana na guziki ułatwi przebieranie oraz mycie pacjenta.
 6. Wietrz regularnie pomieszczenie chorego.
 7. Pamiętaj o podtrzymywaniu na duchu chorej osoby. Wybierzcie się na wspólny spacer, czytajcie, rozmawiajcie czy Oglądajcie wspólnie telewizor.

Podsumowanie

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech oraz w Polsce są dosyć popularne, dlatego szybko zaczniesz pracować. Pamiętaj o wybraniu odpowiedniej agencji pracy, by nie zostać oszukaną. Vitanas24 to miejsce, które oferuje sprawdzone zlecenie. Praca dla opiekunki w Niemczech oraz w każdym innym kraju jest wymagająca, ale warta podjęcia nie tylko ze względów finansowych.

Trwa ładowanie...