Pogarszająca się z wiekiem sprawność wymaga coraz częściej pomocy w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. Pielęgnacja osoby starszej, zarówno leżącej jak i mobilnej, to przede wszystkim dbałość o utrzymanie w czystości skóry, włosów, paznokci, jamy ustnej, bielizny i ubrania. Higiena seniora z czasem przysparza mu coraz więcej problemów, dlatego też niezwykle istotne jest zapewnienie seniorom właściwej opieki. Jak wygląda higiena osoby starszej i jak dbać o seniora, by zniwelować do minimum problemy pielęgnacyjne u osób starszych? Rolą opiekuna jest utrzymanie jak najlepszego samopoczucia i zdrowia podopiecznego poprzez pomoc w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. Warto się do tej roli odpowiednio przygotować. Praca dla opiekunki w Niemczech to odpowiedzialne i trudne zadanie, wymagające nie tylko empatii i wrażliwości, ale i wiedzy oraz doświadczenia.

Pielęgnacja osób starszych - znaczenie higieny osobistej

Pogarszająca się z wiekiem sprawność funkcji motorycznych powoduje, że seniorzy potrzebują pomocy nie tylko w wypełnianiu spraw i obowiązków, ale i codziennych czynnościach, takich jak higiena ciała. Osoby starsze zmagają się na co dzień z wieloma problemami, jak kłopoty z pamięcią, bóle ciała, drżenie rąk, zmniejszona ogólna sprawność fizyczna. W tej sytuacji zwykłe mycie czy codzienna pielęgnacja może być dla seniora prawdziwym wyzwaniem. Jako opiekun pamiętaj, że prawidłowa higiena osoby starszej spełnia wiele ważnych funkcji:

 • pomaga utrzymać seniora w zdrowiu i chroni organizm przed infekcjami,
 • wspomaga rozwój sprawności fizycznej, psychicznej i umysłowej,
 • zapewnia prawidłowe warunki do codziennego funkcjonowania oraz leczenia.

Pielęgnacja i higiena osoby starszej - jak dbać o seniora?

Pomagając w pielęgnacji osób starszych staraj się przede wszystkim zapewnić podopiecznemu seniorowi komfort psychiczny. Pamiętaj, że czynności związane z higieną należą do bardzo intymnych i powinieneś przede wszystkim zachować godność osoby starszej. Na co w szczególności zwrócić uwagę, troszcząc się o higienę seniorów?

 • Zadbaj o to, by czynności pielęgnacyjnych nie wykonywać w pośpiechu i mechanicznie - rozmawiaj, spokojnie tłumacz, słuchaj i zadawaj pytania;
 • przystępując do pielęgnacji osoby starszej upewnij się, czy seniorowi odpowiada kolejność wykonywanych czynności i sposób ich wykonywania;
 • zakres wykonywanych czynności pielęgnacyjnych powinien być ściśle powiązany z potrzebami i stanem zdrowia Twojego podopiecznego;
 • zadbaj o pomieszczenie, w którym dbasz o higienę seniora - powinno być w nim przyjemnie, czysto i ciepło, aby zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w maksymalnie komfortowych warunkach.

Pielęgnacja osób starszych leżących

Osoby leżące wymagają szczególnej opieki, a higiena seniora leżącego różni się zdecydowanie od pielęgnacji seniora mobilnego. Jak wygląda pielęgnacja osoby starszej leżącej? Jak myć seniora? Na co zwrócić uwagę?

 • W Twoim podstawowym wyposażeniu jako opiekuna powinny znaleźć się pieluchomajtki, podkłady oraz wkładki higieniczne, a także specjalne gąbki oraz myjki;
 • dużym udogodnieniem będą pianki i kremy, których możesz używać bez spłukiwania;
 • stosuj kremy na odparzenia i odleżyny, które zapobiegną ich powstawaniu i pomogą czuć się seniorowi komfortowo;
 • zmieniaj pościel i ubrania seniora tak często, jak to możliwe;
 • do ubrania wybierz koszulę nocną lub piżamę zapinaną na guziki - ułatwi Ci to przebieranie oraz mycie seniora;
 • po myciu starannie osuszaj i nawilżaj skórę podopiecznego;
 • pomocny będzie także masaż pobudzający krążenie oraz częste zmiany pozycji leżącego.

Higiena seniora mobilnego

Pomoc przy higienie osoby starszej poruszającej się samodzielnie zależy od stopnia jej sprawności i zakresu czynności, które może wykonać bez Twojego wsparcia. Jeżeli senior jest mobilny, kąpiel osoby starszej powinna odbywać się w łazience. Pamiętaj jednak, by właściwie zadbać o bezpieczeństwo seniora: w pomieszczeniu powinny znajdować się maty antypoślizgowe, zarówno na podłodze, jak i w brodziku prysznicowym czy wannie. Dobrym rozwiązaniem będzie również zamontowanie uchwytów lub umieszczenie krzesełka, by senior poczuł się pewniej i bardziej stabilnie. Postaraj się także, by w łazience było ciepło oraz zaopatrz seniora w dodatkowy ręcznik lub szlafrok - osoby starsze o wiele dotkliwiej odczuwają zmiany temperatur, dlatego dbając o higienę seniora nie zapominaj o jego komforcie.

Środki higieniczne dla osób starszych - zareaguj na problemy związane z higieną

Higienę osobistą można sprowadzić do ogólnej dbałości o ciało, jak regularne mycie, zmiana odzieży czy unikanie zabrudzenia. Problemy higieniczne osób starszych przejawiają się w trudności w zachowaniu tych podstawowych zasad. Higiena seniorów wymaga zatem większej uwagi i niejednokrotnie stosowania specjalistycznych produktów pielęgnacyjnych.

Jednym z obszarów wymagających szczególnej pielęgnacji u osoby starszej jest skóra. Z wiekiem traci ona elastyczność, jest cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia. Dlatego powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji skóry osób starszych, jak oliwka czy delikatne kosmetyki myjące, bez substancji zapachowych (sprawdzą się tutaj kosmetyki dla dzieci).

Ważna jest również dbałość o higienę jamy ustnej. Osoby starsze mają często nadwrażliwe zęby, wielu seniorów posiada protezy zębowe. Dbając o higienę seniora zapewnij mu odpowiednie środki do pielęgnacji jamy ustnej: pasty i preparaty do protez zębowych oraz odpowiednio dobrane szczoteczki.

Szczególnej pielęgnacji wymagają również włosy seniora. Zwykle są one kruche, łamliwe i nadmiernie wypadają, często też przetłuszczają się. W codziennej pielęgnacji osoby starszej warto zatem stosować szampony i odżywki do wypadających lub przetłuszczających się włosów, a także kuracje nawilżające i odżywcze.

Zagadnienie pielęgnacji i higieny osoby starszej jest bardzo szerokie - jeśli chcesz dobrze i skutecznie pomagać seniorom, potrzebujesz wiedzy i nieustannej praktyki w tej dziedzinie. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech i wybór tego rodzaju zajęcia pozwoli Ci pomagać innym, zdobywać doświadczenie, a jednocześnie korzystać z legalnego zatrudnienia na dobrych warunkach.

Trwa ładowanie...