Zaburzenia równowagi u osób starszych to bardzo poważny problem, który w pewnych momentach może zagrażać ich zdrowiu i życiu. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie postępowanie w trakcie ich występowania i szybkie reagowanie. Poznaj przyczyny tych zaburzeń oraz najważniejsze kroki, które należy wykonać, jeśli masz pod opieką osobę starszą zmagającą się z brakiem równowagi. 


Czym są zaburzenia równowagi u osób starszych?

Problemy z utrzymaniem równowagi zazwyczaj pojawiają się w podeszłym wieku, dlatego należy zwracać uwagę, gdy osobom starszym, które są pod naszą opieką, zaczynają ukazywać się np. zachwiania czy zawroty głowy. Tego typu objawy mogą mieć przyczynę nie tylko ze względu na wiek, ale także na zaburzenia w układzie nerwowym, mięśniowym czy w wyniku ogólnej zmiany w budowie i funkcjonowaniu poszczególnych narządów. 
Do bardziej szczegółowych przyczyn należą między innymi problemy z błędnikiem u osób starszych, bóle głowy i kręgosłupa, niskie ciśnienie krwi, różnego rodzaju choroby oczu, a nawet udar mózgu. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie tych wszystkich potencjalnych przyczyn przez lekarza już na samym początku. 

Co robić w przypadku pojawienia się braku równowagi u osób starszych?

Jeśli zaburzenia i brak równowagi u osób starszych nie są spowodowane żadną poważną chorobą, wtedy należy skupić się na profilaktyce. Do najbardziej efektywnych działań należy zwiększenie aktywności fizycznej. Codzienne spacery, basen, korzystanie z siłowni na świeżym powietrzu w parku, czy zajęcia jogi będą idealnym rozwiązaniem. 
Na początku, zanim ćwiczenia zaczną działać, warto wspomóc osoby starsze, zaopatrując je np. w kule, laski czy specjalne balkoniki. Farmakologia również może mieć pozytywny wpływ, tym bardziej, jeśli będzie połączona z aktywnością fizyczną. 
Najważniejszą kwestią jest dotrzymywanie towarzystwa podczas codziennych prac osobom starszym. Opiekunki takich osób będą mogły w szybkim czasie zidentyfikować pojawiające się problemy. Z pewnością pomoc w opiece, przygotowywanie posiłków, wspólne spacery oraz wsparcie fizyczne przy wchodzeniu po schodach czy przemieszczaniu się uratuje seniora przez potencjalnymi upadkami i urazami.

Jakie mogą być konsekwencje zaburzeń równowagi u osób starszych?

Do najbardziej poważnych konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z zaburzeń równowagi u osób starszych, należą urazy kończyn oraz głowy. Oprócz tego mogą wystąpić złamania i groźniejsze urazy kręgosłupa. Z racji tego, że dotyczy to ludzi w podeszłym wieku, leczenie tego typu urazów nie należy do najprostszych i szybkich. Wiąże się to z długą hospitalizacją i nierzadko też z brakiem możliwości powrotu do poprzedniej sprawności. 
Praca dla opiekunki Niemcy to idealna oferta dla osób, które są empatyczne, lubią pomagać i chcą wyjechać za granicę w celach zarobkowych. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, które posiadamy, są w 100% legalne i sprawdzone. Opłacamy wszelkie składki, dlatego zatrudnione osoby są objęte ubezpieczeniem już od pierwszego dnia pracy. Jest dużo seniorów, którzy czekają na pomoc. 
Trwa ładowanie...