Praca opiekunki jest wymagającym zawodem, jednak dającym wiele satysfakcji z pomocy potrzebującym. Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej powinien być jasno sprecyzowany i zwarty w umowie. Co musi wiedzieć osoba chcąca pracować jako opiekunka? Jakie są jej zadania i obowiązki? Na czym w ogóle polega praca opiekunki osób starszych? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym zajmuje się opiekunka osób starszych?

Zastanawiasz się, co należy do obowiązków opiekunki osób starszych? Szczegóły opieki nad danym pacjentem poznasz w agencji pracy lub bezpośrednio u samego zatrudniającego. Są różne osoby – takie, którym ze względu na stan zdrowia trzeba pomagać we wszystkich codziennych czynnościach, ale i takie, które potrzebują jedynie towarzystwa innej osoby. Do obowiązków opiekuńczych można zaliczyć:

  • codzienną pielęgnację ciała (kąpiele, czesanie, kremowanie):
  • ubieranie;
  • pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych;
  • robienie zakupów, karmienie i podawanie leków;
  • wymianę pampersów;
  • zapewnianie towarzystwa i bycie codziennym wsparciem;
  • pomoc w zajmowaniu się domem (sprzątanie, prasowanie, itd.);
  • pomoc w poruszaniu się i przemieszczaniu.

Zakres obowiązków opiekuna lub opiekunki osób starszych jest szeroki, dlatego wymaga odpowiedniej organizacji czasu, ale także empatii i wytrwałości. Warto także wcześniej poczytać o schorzeniach lub chorobach, które towarzyszą pacjentowi, aby wiedzieć, jak najlepiej pomóc.

Ustalenie harmonogramu dnia

Rozpoczynając pracę jako opiekunka lub opiekun osoby starszej, warto przygotować harmonogram. Taki plan wiele Ci ułatwi. Wystarczy podzielić cały dzień na godziny i zajęcia, by wiedzieć, czy w ciągu dnia pozwolisz sobie np.: na chwilę odpoczynku albo zrobienie zakupów. Powtarzalność ułatwia pracę i daje poczucie bezpieczeństwa zarówno opiekunce, jak i osobie starszej.

Pamiętaj, że ludzie w pewnym wieku zaczynają się przyzwyczajać do nawyków. Wstają o tej samej godzinie każdego dnia, o danym czasie spożywają śniadanie i muszą zdążyć na swój ulubiony serial. Nie wyprowadzaj ich z tej rutyny, a dostosuj się do niej. Zapytaj podopiecznego, co robi w danych godzinach, jednak modyfikuj plan dnia, tak, aby znalazł się w nim czas na ćwiczenia czy na spacery.

Pamiętaj, że to do Twoich obowiązków będzie należało umawianie wizyt u lekarzy czy fizjoterapeutów. Warto mieć kalendarz i zapisywać dodatkowe plany, aby nic Ci nie umknęło.

Czy opieka nad osobą starszą jest wymagającym zajęciem?

Praca dla opiekunki w Niemczech jest wymagająca, jednak daje wiele satysfakcji. Jeśli lubisz pomagać potrzebującym, jesteś osobą cierpliwą i empatyczną, to się sprawdzisz. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie drugiego człowieka. Może trafić się pacjent wymagający podnoszenia, dźwigania, co będzie z czasem sprawiało Ci trudności.

Warto wcześniej ustalić z zatrudniającym zakres obowiązków. Może się okazać, że w nocy pacjentem będzie zajmowała się inna osoba, a Ty będziesz miała czas dla siebie. Jeśli opieka nad pacjentem wymaga specjalistycznych kwalifikacji i umiejętności, to czasami zdarza się, że dodatkowo przechodzi pielęgniarka, która wykonuje część obowiązków.

Podsumowanie

Pracodawca powinien jasno określić Twoje obowiązki i powiedzieć Ci, ile czasu w ciągu dnia musisz pracować. Pamiętaj także o tym, że opieka nad osobą starszą jest pracą jak każda inna, a to oznacza, że potrzebujesz czasu dla siebie. Warto podjąć tę kwestię, aby nie okazało się, że musisz pracować 7 dni w tygodniu na okrągło. Jeżeli zależy Ci na znalezieniu legalnej pracy, to liczne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziesz w agencjach pracy tymczasowej. Na początek warto skorzystać z tych opcji, by czuć się bezpiecznie jako pracownik.

Trwa ładowanie...