Arteterapia jest jedną z najprzyjemniejszych form dbania o dobre samopoczucie. Jakie efekty przynosi arteterapia dla seniorów? Czy ta grupa chętnie z niej korzysta? I wreszcie — jakie ćwiczenia i zajęcia można zaproponować seniorom w ramach terapii sztuką — o tym wszystkim opowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czym jest arteterapia?

Arteterapia, nazywana inaczej terapią sztuką lub leczeniem przez sztukę jest wykorzystaniem różnych twórczych działań w celu osiągnięcia pożądanych celów terapeutycznych. Aby z niej czerpać, nie trzeba posiadać specjalnych talentów artystycznych ani być szczególnie sprawnym manualnie.

Do każdej grupy, każdej pojedynczej osoby da się dopasować metody, które wprowadzą w życie radość i poczucie sensu, prowadząc do poprawy nastroju, rozładowania stresu, lepszego postrzegania siebie i skuteczniejszej komunikacji z otoczeniem. Do pozytywnych efektów arteterapii można zaliczyć również zachowanie sprawności intelektualnej oraz zacieśnienie relacji międzyludzkich, jeśli zajęcia odbywają się w grupach. To świetna metoda pozwalająca podzielić się ze światem swoimi przeżyciami i wrażliwością, które czasem trudno przekazać wprost.

Arteterapia - metody i przykłady zajęć

W ramach arteterapii można posługiwać się wieloma technikami i metodami, które wymagają jedynie odrobiny zaangażowania i otwartości. Nie liczy się ich ostateczny efekt, a sam proces tworzenia i pobudzenie kreatywności. Najpopularniejsze rodzaje arteterapii obejmują:

  • plastykoterapię, czyli m.in. rysunek, malarstwo, różne formy grafiki, rzeźby czy rękodzielnictwa,

  • muzykoterapię, zarówno w formie tworzenia muzyki i śpiewu, jak i samego odbioru muzyki,

  • dramatoterapię, czyli np. przygotowywanie przedstawień, odgrywanie ról, korzystanie z dramy,

  • filmoterapię, wykorzystywanie filmów np. do pobudzania do rozmów o ich tematyce,

  • biblioterapię, czyli wykorzystywanie książek i tekstów lub własna twórczość obejmująca pisanie wierszy, opowiadań, pamiętnika.

Arteterapia w opiece nad osobą starszą

Coraz częściej oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zawierają informację, że mile widziana jest osoba, która mogłaby wprowadzić do życia seniora zajęcia arteterapii. Nie jest wymagane wykształcenie w tej dziedzinie, jedynie otwartość na taką formę spędzania wspólnie czasu. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę szereg korzyści wynikających z kontaktu starszej osoby ze sztuką. To również świetny sposób na nawiązanie kontaktu z seniorem na początku pracy lub na zacieśnienie więzi i lepsze poznanie się w późniejszym okresie. Warto wybrać jedną z metod artystycznej ekspresji i sprawdzić, jak działa na obie strony.

Podsumowanie

Arteterapia jako forma terapii przez twórczość jest bardzo korzystna dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia starszych osób. Warto wprowadzić ją w formie uczestnictwa w zajęciach grupowych organizowanych dla seniorów albo w zaciszu domu, jako sposób na nawiązanie lepszej relacji między opiekunką a podopiecznym. Jeśli szukasz pracy, która pozwoli Ci realizować się w tym zakresie, odwiedź naszą stronę: praca dla opiekunki Niemcy. Oprócz aktualnych ogłoszeń znajdziesz tu więcej ciekawych artykułów dotyczących opieki nad seniorami.

Trwa ładowanie...