Na całym świecie, na depresję, choruję około 350 milionów osób. W Polsce, przy populacji niemalże równej 38 milionów, choroba ta dotyka 4 miliony ludzi - lekko ponad 10% naszego społeczeństwa. Z różnych powodów wydaje się nam, że na depresję chorują głównie osoby młode, które są przytłoczone życiem. Prawda jest jednak inna - odsetek osób cierpiących na nią, wzrasta wraz z wiekiem. Objawy depresji u seniora jest bardzo trudno rozpoznać, ale brak nastroju, bezsenność i brak apetytu mogą na nią wskazywać.

Depresja u starszych ludzi

W 2019 roku, Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badanie o stanie zdrowia ludności Polski. Oprócz innych schorzeń, zdrowie Polaków przeanalizowano również pod kątem zaburzeń zdrowia psychicznego.

Z wykresu możemy odczytać, że osób, które zmagają się z depresją, jest najwięcej w wieku starczym. Częściej niż mężczyźni, chorują kobiety.

“Wśród osób w wieku 60-69 lat 20,0% wspominało o posiadaniu objawów mogących świadczyć o depresji, 30,9% wśród osób w wieku 70-79 lat i 47,3% osób w wieku co najmniej 80 lat.”

Jak podaje GUS, depresja i depresja wieku starczego mogą wiązać się z ograniczeniem wykonywania zwykłych, codziennych czynności. 36,1% ankietowanych wskazywało to, jako możliwą przyczynę występowania tej choroby. 23,2% respondentów przyznało również, że chorują przewlekle, a ponad połowa ankietowanych (56,4%) uznała swój ogólny stan zdrowia jako zły lub bardzo zły. Zatem seniorzy, których dotykają różne schorzenia współistniejące, są narażeni na zachorowanie. Stan zdrowia, wiek i odsetek zachorowań na depresję, mocno korelują ze sobą.

Depresja osób starszych, szczególnie ta niezdiagnozowana i nieleczona jest przyczyną samobójstw i prób samobójczych. Seniorzy, w odróżnieniu od młodych, którzy kierują się impulsem, długo planują odebranie sobie życia. Dzięki temu, dają nam więcej czasu na zauważenie problemu. W przypadku leczenia farmakologicznego, jego skuteczność oscyluje wokół 80%.

Objawy depresji u osób starszych

Depresja osoby w wieku podeszłym nie jest łatwa w diagnozie. Podobne objawy mogą dawać inne schorzenia. Depresja jest również chorobą, świadomie lub nieświadomie ukrywaną. Pacjenci często nie mówią co myślą i nie pokazują, że czują się źle. Mogą wydawać się szczęśliwi, a tak naprawdę po prostu cierpią. 

Co może ją wywoływać? Przede wszystkim samotność, na którą często cierpią seniorzy, ale także:

  • choroby współistniejące (np. choroba Alzheimera),
  • lęk przed starością i jej następstwami,
  • niewystarczająca opieka,
  • opłakany stan finansowy,
  • warunki mieszkalne,
  • zmiana stałego miejsca zamieszkania,
  • utrata bliskiej osoby, partnera.

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: canva.com

Depresję powodują również choroby takie jak:

  • anemia i niedożywienie
  • nadczynność, niedoczynność tarczycy lub choroba Hashimoto,
  • odmiany białaczki
  • nowotwory, np. rak trzustki.


Co wskazuje na depresję u osoby starszej? Nasz podopieczny może miewać problemy ze snem, związane zarówno z bezsennością, jak i ospałością. Dokuczają mu silne bóle głowy i brzucha, które powiązane z nadmierną irytacją i frustracją. Nasz senior może mieć niechęć do wychodzenia z domu lub nawet z łóżka, a także stracić zainteresowanie otaczającym go światem. Zarówno przyczyną, jak i objawem depresji w starszym wieku, może być brak chęci do jakichkolwiek interakcji społecznych oraz nihilizm, wrogie lub obojętne nastawienie do ludzi.

P.S Jeśli aktualnie poszukujesz pracy, pamiętaj, że na naszej stronie znajdziesz oferty pracy dla opiekunek w Niemczech.

Leczenie depresji u osób starszych

Osoby, które opiekują się cierpiącymi na depresję muszą przygotować się na wiele ciężkich i smutnych chwil. Ta choroba dotyka również tych, którzy starają się pomóc. Kluczem jest po prostu cierpliwość, wyrozumiałość i rozmowa. Nie możemy zostawiać podopiecznego samego z problemem. Nawet jeśli wydaje nam się, że senior nie chce naszego towarzystwa, znajdźmy sposób, by przy nim być, bo przecież jedną z najczęstszych przyczyn depresji jest samotność. Na szczęście można ją całkowicie wyleczyć za pomocą psychoterapii, farmakoterapii lub kombinacji tych dwóch.

Kluczowym elementem jest rozpoznanie rodzaju depresji przez lekarza. Może ona funkcjonować samoistnie lub być przykładowo związana z chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami borderline. Wyróżniamy:

  • epizody depresyjne
  • zaburzenia depresyjne nawracające
  • epizody depresyjne w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
  • dystymię
  • depresję poschizofreniczną
  • organiczne zaburzenia depresyjne

Depresja u ludzi starszych może mieć również charakter nawracający. Należy ją wtedy traktować lekami przeciwdepresyjnymi. W przypadku innych odmian, mogą być nam potrzebne stabilizatory nastroju, które zapobiegają epizodom depresyjnym i maniakalnym. Inne metody leczenia to

  • światłoterapia
  • elektrowstrząsy
  • fototerapia
  • głęboka stymulacja mózgu
  • stymulator nerwu błędnego

depresja u osób starszych - jak pomóc?

źródło: canva.com

Jak pomóc seniorowi z objawami depresji?

Jak w przypadku każdej choroby, dieta, jest bardzo ważnym elementem na drodze do pełni zdrowia. Brak odpowiednich składników odżywczych wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu i może spowalniać oraz zaburzać proces leczenia. Bardzo ważne jest, by używać produkty lekkostrawne. Depresja często powoduje zaparcia i inne problemy gastryczne. Pamiętaj, by sięgać po zdrowe, nieprzetworzone produkty, pełne witamin. Co sprawdzi się w takiej diecie?

  • kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziesz w rybach,
  • produkty, bogate w zdrowe węglowodany,
  • aminokwasy, które znajdziemy w wysokobiałkowych produktach,
  • kwas foliowy, witamina B12, żelazo, selen, cynk.

Staraj wycofać wszystkie używki, takie jak alkohol, który powoduje stany lękowe, a także kofeinę, która zaburza rytm snu i zmniejsza poziom serotoniny w organizmie. To ważny neuroprzekaźnik ośrodkowego układu nerwowego.

To, co możesz zrobić jako opiekunka/opiekun to nie ignorować objawów i dzielić się swoimi spostrzeżeniami z wykwalifikowanymi specjalistami z dziedziny medycyny. Rozpoznawalność depresji wynosi jedynie 15%, a nieleczona choroba prowadzi do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie i ewentualnie do śmierci. Ufaj swojemu instynktowi i podejrzeniom. 

Praca opiekunki osób starszych to niełatwe zadanie, które wymaga przede wszystkim empatii. Nawet jeśli Twój język nie jest na wysokim poziomie, staraj się wspierać swoich podopiecznych obecnością lub gestem. Seniorzy są często bardzo samotni, a postępujące choroby potrafią wywołać smutek i żal. Dodanie im otuchy jest bardzo ważne - muszą wiedzieć, że nie są sami.

 

Trwa ładowanie...