Zajmujesz się seniorem i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta dla osób starszych? Od lat łączymy rodziny i opiekunki, proponując atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Mamy duże doświadczenie w pracy z osobami w różnym wieku. Dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę, że podopieczni cierpią z powodu różnych dolegliwości i schorzeń. Wpływa to na ich samopoczucie, ale i nawyki żywieniowe.

Jednym z popularnych problemów, z jakim mierzą się opiekunki, jest wysoki poziom cholesterolu u ich podopiecznych. Jest on niebezpieczny szczególnie w przypadku osób starszych. W tym artykule krótko omówimy przyczyny i skutki takiego stanu. Przedstawimy też zalecenia dotyczące diety dla osób starszych leżących i chodzących, które mogą pomóc obniżyć cholesterol.

Przyczyny i skutki wysokiego poziomu cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu może mieć różne przyczyny, zarówno genetyczne, jak i wynikające z niezdrowego stylu życia. Genetyka odgrywa pewną rolę, ale większość przypadków podwyższonego cholesterolu wynika z czynników środowiskowych, takich jak niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i otyłość. Czasami jest to efekt uboczny przyjmowania pewnych leków albo występowania innej choroby np. niedoczynności tarczycy, tocznia, reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołu metabolicznego.

Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia osób starszych. W związku z tym istotne jest zrozumienie następstwa tego problemu. Może prowadzić do miażdżycy, zwiększonego ryzyka chorób serca, udarów, a także innych powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, czy niedokrwienie narządów. 

Zalecenia żywieniowe dla osób starszych z wysokim poziomem cholesterolu

Żywność odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu poziomem cholesterolu. Istnieją produkty, które mogą pomóc obniżyć cholesterol LDL (zły cholesterol) i podnieść poziom cholesterolu HDL (dobry cholesterol). Należy dążyć do zbilansowanej diety, bogatej w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe i fitosterole. Przykładowe produkty, w które powinna być bogata dieta dla osób z wysokim cholesterolem to: orzechy, owoce jagodowe, owoce cytrusowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby bogate w Omega-3 (łosoś, śledź), fasola, soczewica, oliwa z oliwek i produkty sojowe. Dieta dla osoby starszej powinna uwzględniać również inne schorzenia, na które cierpi chory oraz jego upodobania i preferencje smakowe. W przypadku nadwagi konieczne jest zastosowanie diety redukcyjnej dla starszej osoby, która pomoże zmniejszyć ilość występującej tkanki tłuszczowej. Warto też uwzględnić poziom aktywności seniora. Dieta dla osób starszych leżących – przepisy warto opierać na świeżych i nieprzetworzonych produktach spożywczych – wpłynie korzystnie na budowanie masy mięśniowej i wzmocnienie tkanek. Unikać należy produktów bogatych w tłuszcze trans i nasycone, takich jak fast foody, smażone potrawy, tłuste mięsa, produkty mleczne pełnotłuste oraz przetworzone produkty spożywcze.

Przykładowy jadłospis dla osoby starszej z wysokim poziomem cholesterolu 

Dieta lekkostrawna dla osób starszych – przepisy podane poniżej można dostosować do indywidualnych preferencji seniora – powinna być bogata w produkty dostarczające witamin i mikroelementów. Przykładowy jadłospis to:

Śniadanie: owsianka z pełnoziarnistych płatków owsianych gotowana na napoju roślinnym, posypana orzechami włoskimi i owocami jagodowymi, herbata z aronii.

Drugie śniadanie: kanapka z chudym indykiem, sałatą, czerwoną papryką i pełnoziarnistym chlebem, woda mineralna.

Obiad: zupa kalafiorowa, pieczony łosoś i ziemniaki, surówka z kapusty pekińskiej, startego jabłka, soku z cytryny z dodatkiem oliwy z oliwek, kompot.

Podwieczorek: jogurt naturalny z dodatkiem płatków owsianych i owoców cytrusowych.

Kolacja: duszone warzywa z makaronem pełnoziarnistym, posypane startym serem niskotłuszczowym, herbata z cytryną i miodem.

Przekąska przed snem: jogurt owocowy bez cukru lub warzywa z hummusem.

Dieta dla osób z podwyższonym cholesterolem może być smaczna i kolorowa. Warto wzbogacać ją też o sezonowe warzywa i owoce. Układając dietę dla osób starszych – jadłospis na cały dzień, pamiętaj też o ewentualnych alergiach i nietolerancjach pokarmowych. 

Podsumowanie

Wysoki poziom cholesterolu jest problemem, którego nie można lekceważyć, zwłaszcza u osób starszych. Poprzez stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w zdrowe tłuszcze i błonnik, można skutecznie obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko powikłań zdrowotnych z nim związanych. Pamiętaj, że przed wprowadzeniem drastycznych zmian w diecie zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem

Jeśli chcesz sprawdzić się w roli opiekuna, zapraszamy do nas! Praca dla opiekunki w Niemczech to szansa na rozwój i satysfakcjonujące zatrudnienie.

Trwa ładowanie...