Udar mózgu to stan, który może doprowadzić do śmierci. W przypadku takiego zagrożenia najistotniejsza jest szybka reakcja. Jak rozpoznać udar mózgu? Podpowiadamy, jakie objawy występują najczęściej.

Jak rozpoznać udar mózgu u osoby starszej - najczęstsze objawy

Ryzyko wystąpienia udaru mózgu rośnie wraz z wiekiem. Opieka nad osobą starszą wymagania posiadania wiedzy na temat objawów, które mogą jednoznacznie świadczyć o udarze mózgu. Warto od razu zaznaczyć, że udar jest trzecią z najczęściej występujących przyczyn śmierci. Szybka reakcja pierwsza pomoc może jednak spowodować zmniejszenie zagrożenia życia i znacząco zminimalizować szkody, jakie wyrządzane są właśnie w takim przypadku.

Udar może być związany z wylewem krwi do mózgu bądź też jej zahamowaniem — mówimy wówczas o udarze niedokrwiennym. Bez względu na rodzaj zaburzenia, jego objawy są do siebie bardzo podobne. Udar ma bezpośredni wpływ na czynności mózgowia, które zostają w takiej sytuacji zaburzone. Najczęściej występującymi objawami udaru u podopiecznego są wykrzywione usta, opadnięta dłoń, trudność w artykulacji, czyli zaburzenia mowy, a także zaburzenia widzenia.

Jak rozpoznać zbliżający się udar? Należy przede wszystkim nakazać danej osobie uśmiechnąć się. W momencie, gdy podnosi się u niej wyłącznie połowa ust, oznacza to, że druga część twarzy została sparaliżowana. W takiej sytuacji można również poprosić o podniesienie rąk nad głowę. W przypadku udaru zazwyczaj nie jest to możliwe, gdyż połowa ciała została objęta niedowładem. Kolejnym testem, które może jednoznacznie wskazywać na udar, jest próba nawiązania komunikacji. Najlepiej poprosić osobę o powtórzenie jakiegoś zdania; jeśli mowa jest niewyraźna bądź w ogóle niemożliwa, należy koniecznie wezwać pomoc. 

Raz jeszcze podkreślmy, że szybka reakcja może zapobiec śmierci danego pacjenta, a także znacząco zminimalizować ryzyko paraliżu oraz innych skutków udaru niedokrwiennego bądź wylewu krwi do mózgu. W takiej sytuacji możemy udzielić pierwszej pomocy; koniecznie należy również wezwać pogotowie.

Jak zapobiec udarowi mózgu? Profilaktyka

Wiemy już, jak rozpoznać udar mózgu u seniora. Natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej może sprawić, że konsekwencje takiej sytuacji nie będą aż tak odczuwalne. Zdarza się jednak, że udar prowadzi do śmierci bądź trwałego paraliżu, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. 

W przypadku, gdy u danej osoby występuje ryzyko pojawienia się udaru bądź wylewu, konieczna będzie odpowiednia profilaktyka. Przede wszystkim należy pamiętać, że tego typu schorzenia pojawiają się najczęściej przy otyłości lub dużej nadwadze; organizm palacz bądź osoby nadużywającej alkoholu także jest bardziej narażony na wystąpienie takiej zagrażającej życiu sytuacji. Prowadzenie zdrowego trybu życia - odpowiednia dieta, a także powtarzalna aktywność fizyczna, może skutecznie oddalić widmo wystąpienia udaru. 

Za dbanie o zdrowe nawyki starszych osób coraz częściej odpowiadają wykwalifikowane opiekunki. Jeśli czujesz, że takie zadanie byłoby dla Ciebie odpowiednie, to koniecznie sprawdź nasze oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Dostępna za naszym pośrednictwem praca dla opiekunki Niemcy będzie z pewnością ciekawym doświadczeniem.

Trwa ładowanie...