Problemy ze słuchem u osób starszych występują stosunkowo często, a ignorowane mogą znacznie obniżyć jakość życia. Doświadczający ich seniorzy mogą stawać się wycofani, niechętnie uczestniczyć w rozmowach i unikać spotkań towarzyskich. Ważne więc, by podjąć odpowiednie działania w momencie wystąpienia pierwszych niepokojących objawów. W dzisiejszym artykule omawiamy zaburzenia słuchu u osób starszych i podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Problemy ze słuchem u osób starszych – przyczyny i objawy

Głuchota starcza jest dolegliwością bezpośrednio związaną z wiekiem i procesem starzenia się organizmu. Polega na stopniowym pogarszaniu się słuchu w wyniku zmian zwyrodnieniowych w uchu wewnętrznym. Dokładne przyczyny występowania głuchoty starczej nie są znane, jednak istnieje kilka związanych z tym hipotez. Często wskazuje się na uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe.

Pierwsze objawy niedosłuchu starczego najczęściej występują w wieku 50-60 lat i nasilają się wraz z upływem czasu. Jest kilka czynników, które mogą negatywnie wpływać na przebieg dolegliwości, w tym m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy długotrwała ekspozycja na hałas.

Jeśli opiekujesz się seniorem lub interesuje Cię praca dla opiekunki w Niemczech, dobrze, żebyś znała pierwsze objawy niedosłuchu starczego. Oto sygnały, które powinny zwrócić Twoją uwagę:

  • brak reakcji na słowa ze strony osoby starszej,
  • częste proszenie o powtórzenie pytania czy wypowiedzi,
  • nasilająca się niechęć do uczestniczenia w rozmowach, również telefonicznych,
  • wycofanie z życia towarzyskiego, unikanie spotkań z bliskimi.

Ważnym sygnałem jest również zwiększanie głośności radia i telewizji do poziomu, który przez innych jest odbierany jako zbyt wysoki. Warto obserwować seniora pod tym kątem.

Niedosłuch starczy – jak pomóc podopiecznemu?

Jeśli podejrzewasz, że Twój podopieczny cierpi na niedosłuch starczy, przede wszystkim pamiętaj, by podejść do sytuacji z empatią. Utrata słuchu jest dla wielu osób wstydliwym problemem i mocno odbija się na ich samopoczuciu. W przypadku zauważenia niepokojących objawów warto spokojnie porozmawiać z seniorem i zasugerować mu wizytę u specjalisty. W międzyczasie dobrze jest starać się mówić wyraźnie i nieco głośniej niż zazwyczaj. To ułatwi seniorowi komunikację i sprawi, że nie będzie czuł się zakłopotany. Pamiętaj jednak, żeby mocno nie podnosić głosu ani nie krzyczeć – w ten sposób łatwo zawstydzić drugą osobę.

Aby zdiagnozować głuchotę starczą i pomóc osobie starszej, konieczna jest wizyta u lekarza specjalizującego się w otolaryngologii. Specjalista przeprowadzi wywiad i wykona badania niezbędne do postawienia diagnozy. Ze względu na to, że utrata słuchu na tle wieku jest nieodwracalna, nie występują metody leczenia dolegliwości. W przypadku, gdy problem jest zaawansowany, można jednak zastosować aparat słuchowy. Urządzenie znacznie poprawia komfort życia osób dotkniętych problemami ze słuchem.

Wskazaniem do wizyty u specjalisty jest również nagła utrata słuchu u osoby starszej – to niepokojący objaw.

Vitanas – praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Myślisz o pracy jako opiekunka osób starszych? Jeśli lubisz pomagać innym, jesteś empatyczną osobą i szukasz możliwości rozwoju, sprawdź oferty pracy dla opiekunek w Niemczech dostępne na naszej stronie. Zapewniamy atrakcyjne zarobki, bogaty pakiet benefitów oraz bezpieczeństwo i komfort w trakcie zatrudnienia. Vitanas to sprawdzona agencja z wieloletnim doświadczeniem – warto nam zaufać.

Trwa ładowanie...